Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Technologie > Polscy studenci wśród najlepszych na świecie. Wygrali Międzynarodowy Turniej Fizyków
Paula Drechsler
Paula Drechsler 29.05.2023 19:50

Polscy studenci wśród najlepszych na świecie. Wygrali Międzynarodowy Turniej Fizyków

ludzie
Uniwersytet Warszawski

Reprezentacja Wydziału Fizyki z Uniwersytetu Warszawskiego pokonała 17 innych drużyn z całego świata i wygrała bardzo wymagające międzynarodowe zawody z fizyki.

Polacy na prowadzeniu

Międzynarodowy Turniej Fizyków 2023 to kolejna, bo 15 już edycja zawodów drużynowych, w których reprezentanci z wielu państw zmagają się z zadaniami z fizyki.

W tym roku udział brało 18 drużyn z 16 państw. Oprócz studentów z Polski rywalizowali także zawodnicy m.in. z Brazylii, Chin, Danii, Francji, Holandii, Rumunii czy Szwajcarii.

Zwycięska drużyna z Polski reprezentowana była przez studentów z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Członkowie tej grupy wymienieni na stronie UW to: Debora Choińska, Kamil Dutkiewicz, Tomasz Mazur, Stanisław Rakowski, Jakub Trzaska, Michał Zdziennicki. Wspierani bylo przez Jakuba Grabarczyka, Jakuba Hevlera, Jakuba Kośmickiego, Piotra Łukawskiego i Michała Puzę. Pierwsze miejsce ex aequo zajęła także drużyna z Francji.

Turniej jest bardzo wymagający, a przygotowania trwają kilka miesięcy. Każda drużyna musi wykazać się w roli prezentera, recenzenta i oponenta. Sędziowie oceniają skuteczność oraz poprawność ataku, obrony oraz recenzji, jakie przygotowała grupa. Zawody nie przypominają egzaminy, bo w trakcie prezentacji wywiązują się prawdziwe naukowe dysputy. 

Trudne zagadnienia z fizyki

Zadanie, jakie leży przed uczestnikami, nie jest w żadnej mierze łatwe. Grupy otrzymują do rozwikłania zagadnienia z dziedziny fizyki, dotyczące zjawisk spotykanych na co dzień, ale do tej pory niezbyt satysfakcjonująco wyjaśnionych. Każda drużyna ma pół roku na opracowanie wyjaśnienia, które urzeknie jury, nie polegnie podczas dyskusji z grupą oponentów i wyjaśni zjawiska fizyki w zrozumiały sposób.

W finale konkursu uczestnicy z polskiego uniwersytetu przedstawili trzy objaśnienia, na makeway.pl możemy odnaleźć informacje, jakich zagadnień dotyczyły.

Zwycięskie zadania wyjaśniały zjawiska fizyki dotyczące kolejno:

  1. Dynamiki miodu, utrzymującego się na obracającej się łyżce — Można zapobiec kapaniu miodu lub innego płynu z łyżki, obracając go wokół swojej długiej osi. Ale jeśli spróbujemy tego samego triku z wodą, to nie działa. Zbadaj, jak właściwości płynu określają, czy można zaobserwować to zjawisko.
  2. Charakterystycznego dźwięku, wydawanego przez lód na zamarzniętym jeziorze, gdy rzucić kamień — Większość z nas próbowała odbijać kamienie od powierzchni jeziora lub rzeki. Ale jeśli powierzchnia jest zamarznięta, kamienie wydają specyficzny dźwięk podczas odbijania, podobny do dźwięku wydawanego podczas jazdy na łyżwach po cienkim, czystym lodzie. Zbadaj to zjawisko. Opisz ilościowe charakterystyki dźwięku i jak zależą od kamyka, parametrów środowiskowych i wyjściowych.
  3. Niestabilnej lewitacji magnesów — Można unieść magnes stabilnie bez superprzewodnika lub systemu kontroli, używając magnesu obracającego się z dużą prędkością. Zbadaj ograniczenia i określ, czy można unieść dwa magnesy jednocześnie. Unoszone magnesy nie powinny dotykać się nawzajem.

- Turniej jest bardzo wymagający, ale daje równocześnie mnóstwo satysfakcji intelektualnej i możliwość spotkania innych studentów zafascynowanych fizyką — powiedział kapitan zwycięskiej drużyny, Jakub Trzaska.

Nie tylko fizyka, ale i umiejętności miękkie

Jak podkreśla opiekun grupy, prof. Krzysztof Turzyński, który jest także prodziekanem ds. studenckich Wydziału Fizyki UW, o wyjątkowości Turnieju nie stanowi jedynie znajomość fizyki, ale także umiejętność odpowiedniego prowadzenia dyskusji, stawania w obronie swoich tez i udowadniania ich tak, żeby obronić się przed próbą zbicia z pantałyku przez oponentów.

Wszystkie trzy wystąpienia Polaków zostały bardzo wysoko ocenione przez międzynarodowe jury. Umiejętności miękkie Polaków szły w parze z wiedzą z zakresu fizyki i drużyna UW zajęła w ostatecznej klasyfikacji pierwsze miejsce, ex aequo z zespołem z Ecole Normalne Superieure de Lyon.

- Pokazuje to jasno, że studenci Wydziału Fizyki UW zaliczają się do najlepszych na świecie, nie tylko pod względem kompetencji badawczych, ale również pracy zespołowej i kompetencji miękkich, niezbędnych w dowolnym środowisku zawodowym — skomentował prof. Turzyński.