BiznesINFO.pl Polska i Świat Polska czwartym producentem rowerów w Unii Europejskiej
Flickr/alex.ch, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Polska czwartym producentem rowerów w Unii Europejskiej

11 kwietnia 2021
Autor tekstu: Maria Glinka

Polska plasuje się w ścisłej czołówce producentów rowerów w całej Unii Europejskiej. Choć z roku na rok liczba wyprodukowanych dwuśladów spada to nasz kraj utrzymuje się na mocnym czwartym miejscu w unijnym zestawieniu. Polskie rowery najchętniej kupują Niemcy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile rowerów w ostatnich latach produkowała Polska

  • Z czego wynika spadek produkcji

  • Kto kupuje polskie rowery

Polska nadal stawia na rowery. Czwarty największy producent w UE

Polska od kilku lat znajduje się w gronie państw UE, które produkują rowery na masową skalę. Z wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w latach 2015-2019 Polska wytwarzała średnio 1,12 mln dwuśladów. W ubiegłym roku produkcja spadła do 750 tys.

Pierwsze dwa miesiące 2021 r. wskazują na podobny trend. W styczniu i lutym 2021 r. wyprodukowano 154 tys. rowerów, a w analogicznym okresie w roku ubiegłym - 155 tys. Mimo spadków Polska jest i tak czwartym producentem rowerów w UE.

Z czego wynikają te spadki? Dziennik Gazeta Prawna donosi, że mniejsza produkcja to pokłosie trudności w dostępie do komponentów do rowerów sprowadzanych z Chin. Deficytowe są np. przerzutki firmy Shimano, po które bardzo często sięgają polscy producenci dwuśladów.

Poza tym Polska w dobie pandemii przesiadła się na rowery. Z badania, które Nationale Nederlanden zorganizowało w czerwcu 2020 r., wynika, że wraz z nadejściem koronawirusa co czwarty Polak sięgnął po rower. Dlaczego? Rower to w czasie pandemii dużo bardziej bezpieczny środek transportu niż zatłoczone tramwaje lub autobusy.

Moda na rowery to nie tylko polski trend - w dwuśladach zakochała się cała Europa. Jednak opóźnienia w dostawach sprawiają, że na wymarzone rowery trzeba czekać nawet kilka miesięcy . A gdy już pojawiają się w sklepach to wyprzedają się w tempie szybszym niż sportowcy na finiszu Tour de France.

Kto kupuje rowery od Polski?

Eksperci z PIE wskazują, że eksport rowerów rośnie szybciej niż całościowy wywóz towarów. Mimo tego rowery nie ogrywają aż tak kluczowej roli w ogólnym rozrachunku. Wartość eksportu rowerów w 2020 r. wynosiła ponad 1 mld zł i była o 20 proc. wyższa niż w 2019 r. Mimo tego stanowiła tylko 0,1 proc. łącznego wywozu produktów. Z roku na rok wzrasta znaczenie rowerów z silnikiem elektrycznym.

Z tym wynikiem Polska uchodzi za szóstego najważniejszego dostawcę rowerów do innych państw członkowskich UE. W kategorii eksportu rowerów elektrycznych Polska zajmuje miejsce dziewiąte.

Gdzie trafiają polskie rowery? Przede wszystkim do Niemiec , które odpowiadają za 45 proc. eksportu. Polskie rowery podbijają serca także Czechów , do których trafia 13 proc. wszystkich dwuśladów.

Specjaliści z PIE zwracają uwagę, że rowery stają się kluczowym graczem w dziedzinie transportu w całej Europie. Niektóre państwa przygotowały nawet programy dotyczące tematyki rowerowej w ramach Krajowych Planów Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Odważne działania w tym zakresie deklaruje m.in. Belgia, która zamierza rozbudować infrastrukturę rowerową (nowe velostrady). Z kolei Włochy postawią na rozwój turystyki rowerowej, a Portugalia będzie zachęcać do zakupu rowerów elektrycznych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat