Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polska i Czechy zablokowały porozumienie na unijnym szczycie
Joanna Leja
Joanna Leja 17.12.2021 01:00

Polska i Czechy zablokowały porozumienie na unijnym szczycie

Polska-unia europejska-falaga-biznesinfo (1)
Biznesinfo

Nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie konkluzji dotyczących cen energii. Premier Mateusz Morawiecki, odniósł się do kwestii systemu handlu uprawnieniami do emisji, stwierdził, że system nie działa.

Mieliśmy długą dyskusję na temat wzrostu cen energii. To ważny temat. To coś, co ma wpływ na gospodarstwa domowe, na ich siłę nabywczą. Ma to również wpływ na konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw. Pierwsze analizy dot. przyczyn (wzrostu cen) zostały przeprowadzone. Uświadomiliśmy sobie jednak, że wśród uczestników dyskusji są odmienne opinie i nie byliśmy w stanie osiągnąć porozumienia w sprawie konkluzji na ten temat. Więc kwestia ta powróci na następnej Radzie Europejskiej – przekazał przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Jak podkreślił Charles Michel, pierwsze analizy dotyczące przyczyn wzrostu cen zostały przeprowadzone.

– Uświadomiliśmy sobie jednak, że wśród uczestników dyskusji są odmienne opinie i nie byliśmy w stanie osiągnąć porozumienia w sprawie konkluzji na ten temat. Więc kwestia ta powróci na następnej Radzie Europejskiej – oświadczył.

Jak przekazał korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski, to Polska i Czechy nie zgodziły się na przyjęcie wspólnych konkluzji dotyczących spraw energetycznych.

Bezprecedensowy kryzys cenowy

– Mamy do czynienia dzisiaj z bezprecedensowym kryzysem cenowym na rynkach energii, na rynku gazu, rynku energii elektrycznej. Ten kryzys cenowy, bardzo wysokie ceny energii, przekłada się na inflację, na zwykłych obywateli, na ludzi, na Polaków, Chorwatów, Słoweńców, wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Nie mogliśmy sobie pozwolić, aby w tak historycznym momencie przyjąć konkluzje, które praktycznie byłyby puste – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że dlatego w jednoznaczny sposób podczas szczytu zażądał reformy systemy ETS, czyli systemu handlu uprawnieniami do emisji.

– System ETS wywrócił się i nie działa – ocenił. - System ETS pokazał, że ceny uprawnień do emisji CO2 rosną 3-4 krotnie w ciągu ostatnich 12-14 miesięcy, że te ceny rosną 10-krotnie w ciągu 4 lat. Taki system nie działa – dodał.

Korespondent przekazał także, że za zamkniętymi drzwiami, w czasie szczytu, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pokazywała dane, że wzrost cen uprawnień do emisji oznacza większe dochody do budżetu, które można przeznaczyć na reformy w sektorze energetycznym, a Polska na handlu emisjami zarabia najwięcej.

Grupa państw, która dostrzega problem wysokich cen uprawnień i nieprzewidywalność systemu jest większa, to między innymi Francja, Hiszpania, Portugalia oraz inne kraje wschodniej Europy. Ale tylko Polska i Czechy zdecydowały się na zablokowanie konkluzji.

Dalsze negocjacje w sprawie "zielonych" dotacji na atom i gaz zapowiedzieli już przywódcy Francji i Niemiec.