Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Technologie > Polska i Korea tworzą razem nowy czołg. Ma zadziwić świat
Paula Drechsler
Paula Drechsler 25.04.2023 19:01

Polska i Korea tworzą razem nowy czołg. Ma zadziwić świat

flaga Polski
biznesinfo

Polska Grupa Zbrojeniowa, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne oraz południowokoreańska firma Hyundai Rotem Company stworzyły konsorcjum zbrojeniowe. Jego głównym celem jest zaopatrzenie Wojska Polskiego w czołgi K-2PL oraz sprzęt towarzyszący.

Ważny projekt między Polską i Koreą Płd

Podpisanie umowy ma stanowić wzmocnienie dla Wojska Polskiego. Utworzenie konsorcjum było konieczne, aby prowadzić dalsze rozmowy z Agencją Uzbrojenia. Chodzi o oferowania Wojsku Polskiemu czołgów K-2PL. Dzięki podpisaniu umowy, czołgi te zasilą Wojsko Polskie w wyniku polsko-koreańskiej współpracy przemysłowej.

- Umowa stanowi ważny moment we wzajemnej współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej i naszego południowokoreańskiego partnera, którym w przypadku czołgów jest Hyundai Rotem. Konsorcjum, które zawiązaliśmy, jest podstawą do naszych dalszych rozmów na temat zaangażowania pozostałych spółek grupy w roli podwykonawców przy produkcji czołgów K-2PL – podkreślił prezes Zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek w wypowiedzi dla zbiam.pl.

Kluczowymi lokalizacjami do produkcji czołgów i elementów składowych są Stalowa Wola i Kalisz.
 

Na nasze talerze może trafić mięso dawno wymarłego ssaka. Wyhodują je w laboratorium

To nie pierwszy taki dokument

Umowa o zawiązaniu konsorcjum jest kolejnym takim dokumentem podpisanym między stroną polską i koreańską. 23 lutego PGZ i WZM podpisały z HRC  porozumienie przemysłowe określające zasadnicze kierunki współpracy przy czołgach K-2PL. Ta umowa stanowi więc kontynuację ustaleń, które były poczynione dotychczas.

Dodatkowe benefity

Dla zaangażowanych w ten program spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest to szansa, aby rozwinąć i wykorzystać posiadane już kompetencje. Uruchomienie produkcji czołgów K-2PL i jak największe zaangażowanie  w ten proces spółek z Grupy Kapitałowej PGZ oraz przemysłu lokalnego jest w tej kwestii najistotniejsze. Wsparcie eksploatacji nowego sprzętu pozyskiwanego przez wojsko także wejdzie w obszar działań polsko-koreańskiej współpracy.

Nietuzinkowe metody, które proponuje polska strona konsorcjum, mogą być kuszące również dla strony koreańskiej. W ramach kolejnych umów wykonawczych planowane jest dostarczenie do jednostek wojskowych spolonizowanych czołgów. Ale nie tylko, razem z  nimi pojawią się wozy towarzyszące, oparte o platformę wykorzystywaną w czołgu K-2PL. Czołgi i pojazdy towarzyszące na podwoziu gąsienicowym produkować będą Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne.