BiznesINFO.pl Polska i Świat Polska może stracić miliardy. TSUE bada mechanizm "euro za praworządność"
Biznesinfo

Polska może stracić miliardy. TSUE bada mechanizm "euro za praworządność"

12 października 2021
Autor tekstu: Joanna Leja

TSUE bada legalność powiązania wypłat z praworządnością. Polska może stracić miliardy euro z Funduszu Odbudowy dla Polski. W poniedziałek (11.10) w Luksemburgu rozpoczęła się dwudniowa rozprawa w sprawie skargi złożonej przez Polskę i Węgry. Argumentów stron wysłucha pełen skład 27 sędziów, po jednym na państwo członkowskie, co pokazuje rangę sprawy.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu w przyspieszonym trybie i w pełnym składzie rozpoczął rozpatrywanie skargi Polski i Węgier w sprawie tak zwanego mechanizmu warunkowości. Ma on służyć ochronie budżetu Unii Europejskiej w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich.

Najprościej ujmując chodzi o możliwość blokowania wypłat pieniędzy dla krajów członkowskich, które łamią praworządność, zagrażając tym samym finansom UE.

Rzeczpospolita przytoczyła słowa wypowiedziane w Komisji. – Niewykonywanie wyroków TSUE oraz podważania prymatu prawa UE przez TK ułatwi prawnikom znalezienie argumentów, że łamanie praworządności w Polsce może naruszać interesy budżetowe UE. – Przeciwko Polsce przemawia też fakt, że nie jesteście częścią Prokuratury Europejskiej – podkreślają przedstawiciele Komisji.

Polska może stracić miliardy euro

Budżet Funduszu Odbudowy to ponad 723,8 mld euro. Pomoc z tego funduszu jest przyznawana w postaci bezzwrotnych grantów i niskooprocentowanych pożyczek. Spór z Unią Europejską będzie więc nas sporo kosztował, możemy stracić nie tylko pieniądze, ale i inwestorów.

Fundusz Odbudowy na co przeznacza się pieniądze?

Fundusz Odbudowy (Next Generation EU) jest odpowiedzią Unii Europejskiej na nowe zagrożenia i wyzwania, jakie spowodowała pandemia. Ma dwa główne cele: odbudowę i przywracanie odporności gospodarek UE na ewentualne kryzysy oraz przygotowanie na przyszłe, nieprzewidziane okoliczności.

Pieniądze z FO przeznaczane są na wiele inwestycji, pomagającym krajom UE wyjść z kryzysu wywołanego pandemią. Wśród zadań, które mają być finansowane w Polsce jest m.in. wsparcie budownictwa mieszkaniowego, poprzez dofinansowania inwestycji w lokale o obniżonym czynszu. Pieniądze mają też trafić do firm, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu pandemii. Bardzo ważnym elementem Funduszu Odbudowy jest też wsparcie dla sektora energii odnawialnej.

Ponadto wsparcie finansowe miałyby uzyskać szpitale powiatowe czy samorządy.

Na linii Warszawa-Bruksela jest wiele sporów m.in.: sprawa kopalni Turów, ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał prawo krajowe w pierwszeństwie do prawa Unii Europejskiej. Wszystkie działania polskiego rządu mogą odebrać Polsce szansę na duże środki, a co za tym idzie rozwój.

Obserwuj nas w
autor
Joanna Leja

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat