BiznesINFO.pl Technologie Polska na czele innowacyjnych rozwiązań. Pierwsza na świecie tego typu instalacja działa właśnie u nas
domena publiczna

Polska na czele innowacyjnych rozwiązań. Pierwsza na świecie tego typu instalacja działa właśnie u nas

16 maja 2023
Autor tekstu: Paula Drechsler

Ta „zielona” instalacja powstała w Elblągu i jest pierwszym tego typu zrealizowanym projektem na świecie. Ma być kamieniem milowym dla rozwoju technologii wodorowej w Polsce. W planach jest także budowa samowystarczalnego, ekologicznego osiedla.

Recepta na wolność od paliw kopalnych

Według ekspertów na Ziemi konieczna jest transformacja energetyczna. Zielony wodór został uznany za jeden z jej kluczowych elementów. Główne gospodarki świata , aby osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla i powstrzymać zmiany klimatyczne, starają się więc wprowadzać odpowiednie zmiany związane z użytkowaniem zielonego wodoru. W Polsce, a odkładnie w Elblągu, pracuje już pierwsza na świecie specjalna instalacja , która zajmuje się produkcją wodoru. To projekt rSOC.

Do tej pory Polska specjalizowała się w produkcji szarego wodoru. Natomiast nadchodzą zmiany i wszystko wskazuje na to, że coraz więcej firm i projektów będzie zajmowało się właśnie produkcją oraz wykorzystaniem zielonego wodoru. Czym w zasadzie jest ten zielony wodór? To czyste paliwo, które pozwala na przechowywanie i wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Już teraz uważany jest za substytut paliw kopalnych w branżach trudnych do dekarbonizacji oraz w sektorach transportu ciężkiego, takich jak transport morski i lotnictwo. Zarówno rządy, jak i sektory gospodarcze uznały, że ekologiczny wodór będzie podstawowym filarem całkowicie zrównoważonej transformacji energetycznej. Najbardziej znaną opcją produkcji zielonego wodoru jest elektroliza wody z odnawialnej energii elektrycznej . Polega na rozkładzie wody (H2O) na tlen (O2) i wodór (H2) pod wpływem bezpośredniego prądu elektrycznego przepływającego przez elektrody w wodzie, czytamy na stronie nanosens.pl.

Projekt pierwszej na świecie instalacji w Polsce

Pełna nazwa tego innowacyjnego projektu, który ma mieć wpływ na istotne zmiany w przyszłości naszego kraju, to „Modułowa instalacja odwracalnych ogniw stałotlenkowych przewidziana do integracji z elektrownią przemysłową w celu poprawy elastyczności jej pracy i zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii w sektorze elektroenergetycznym” , czytamy na stronie Energi. To właśnie Energa (obecnie w Grupie Orlen) wraz ze specjalistami z Centrum Badawczo-Rozwojowe im. Faradaya z Grupy Energa oraz Instytutu Maszyn Przepływowych i Instytutu Energetyki podjęła się realizacji założenia. W ramach projektu zaprojektowano i zbudowano elektrolizer stałotlenkowy zintegrowany z elektrociepłownią , pracującą w oparciu o blok biomasowy BB20, czytamy w projekcie.

- Uruchomienie dwukierunkowej instalacji produkcji wodoru w Elblągu to bardzo ważne osiągnięcie w ramach projektu, który prowadzimy od trzech lat wraz z wiodącymi instytutami badawczymi. Testy instalacji potwierdziły zakładane parametry pracy, co jest szczególnie istotne w kontekście zwiększającego się zapotrzebowania na zielony wodór w Polsce oraz przez grupę Orlen — mówi Maciej Wiatrak, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego im. Faradaya, przytaczany przez wnp.pl

Wodór, ogniwo paliwowe i samowystarczalne osiedle

Wodorowa instalacja w Elblągu to na razie 10 kW mocy. Ale to dopiero początek. Instalacja już może działać także jako ogniwo paliwowe, przetwarzając wodór na prąd elektryczny , podaje wnp.pl. Jest to bardzo istotne, ponieważ działanie tego typu może być używane także jako magazyn energii . Na rozwój technologii wodorowej Grupa Orlen chce wydać prawie 7,5 mld zł . Plan zakłada, by dzięki temu finansowaniu do 2030 r. powstało co najmniej 100 stacji tankowania wodoru dla transportu drogowego i kolejowego . Takie stacje ładowania mają w najbliższych latach powstać m.in. w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie i Pile. W tym ostatnim mieście, na terenie byłego poligonu wojskowego ma również powstać samowystarczalne ekologiczne osiedle.

Osiedle takie ma być oparte właśnie na wodorze oraz OZE , a ponadto miałoby zostać wyposażone we własną retencję wody . Zostanie też wydzielony teren na potrzeby przyszłej siłowni wodorowej. Szczególnie ciekawym pomysłem jest wprowadzenie na osiedlu gospodarki w obiegu zamkniętym , co z jednej strony ma zmniejszyć odpady, a z drugiej ma poprawić recykling. Oczywiście dochodzi do tego ekologiczny transport, strefa spokojnego ruchu czy specjalne tereny rekreacyjne.

Ponadto powstał pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący wodoru . Jak podaje wnp.pl jest on skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych. Do udziału w Akademii Wodorowej zaproszono 30 uczestników, którzy będą zdobywać wiedzę i praktyczne umiejętności w kwestii produkcji wodoru, jak i jego wykorzystania m.in. jako paliwa transportowego. Za główny cel Akademia obrała szkolenie i rozwój kadr, które będą specjalizować się w technologiach wodorowych oraz w ich praktycznym wykorzystaniu w biznesie.

Obserwuj nas w
autor
Paula Drechsler

Redaktor Biznesinfo.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat