Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Polska powinna wprowadzić nowe podatki. Trzy zalecenia dla rządu z zagranicy
Sylwia Nowosińska
Sylwia Nowosińska 05.02.2025 15:17

Polska powinna wprowadzić nowe podatki. Trzy zalecenia dla rządu z zagranicy

pieniądze, podatki
Fot. Goniec.pl

To nie są dobre wiadomości dla Polaków, którzy uważają, że uważają, że obciążono ich przesadnie wysokimi daninami na rzecz państwa. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przyjrzała się sytuacji naszego kraju i zaleciła rządowi wprowadzenie trzech nowych podatków. Wskazano, kogo miałyby dotknąć dodatkowe opłaty.

Teraz stawki podatku ustalają gminy, wkrótce ma się to zmienić

OECD to organizacja, która krajom rozwiniętym w kwestiach wzrostu gospodarczego i poprawy jakości życia obywateli. Jak wynika z jej raportu poświęconego Polsce, pierwszym z trzech podatków, które miałyby ulec zmianie, jest podatek od nieruchomości. Obecnie wysokość stawek jest ustalana przez gminy. Nie mogą one jednak przekroczyć maksymalnych kwot wskazanych przez ministerstwo finansów. Dla gruntów podatek liczy się od powierzchni, dla budynków od powierzchni użytkowej, a dla budowli opłata wynosi 2 proc. ich powierzchni określonej na potrzeby amortyzacji.

Zdaniem OECD te zasady powinny ulec zmianie. Według nowych zaleceń, im większa wartość nieruchomości i im bardziej zamożny właściciel, tym wyższy powinien być podatek. Na tym jednak nie koniec. 

Polacy wykorzystują kryzys, żeby podbić brytyjski rynek. Te branże mogą zbić majątek Przez jeden błąd przy zakładaniu firmy stracisz sporo pieniędzy. Ekspert radzi, jak go unikać

"Zróżnicowanie stawek na rynku wtórnym zwiększa progresywność opodatkowania"

Polska powinna przejść na system opodatkowania nieruchomości oparty na jej wartości, stosowany w większości krajów OECD, który dokładniej odzwierciedlałby wartość gruntów i byłby bardziej progresywny i wydajny. Obecny system jest słabym wskaźnikiem zamożności i zdolności płatniczej podatników, ponieważ nie uwzględnia innych cech nieruchomości i jej lokalizacji, która jest kluczowym czynnikiem determinującym jej wartość - informują przedstawiciele OECD w raporcie poświęconym Polsce.

Progresywny podatek od nieruchomości z pewnością odczuliby najbogatsi posiadacze wielu mieszkań w dużych miastach, którzy żyją z najmu. Eksperci wskazują też, że w Polsce brakuje spójnego systemu informacji o nieruchomościach. Zanim zmiany w podatkach mogły zostać wprowadzone, trzeba najpierw zrobić porządek w ewidencji gruntów i budynków oraz poprawić przepływ danych dotyczących nieruchomości np. między księgami wieczystymi, ewidencją gruntów i budynków oraz rejestrami PESEL i REGON.

Sąd unieważnił umowę pożyczki opartej o WIBOR. Ekspert: "Za wcześnie na spekulacje"

Zdaniem autorów raportu samorządy powinny mieć możliwość przekroczenia minimalnej stawki podatkowej w przypadku nieruchomości o znacznej wartości.

Zniesienie limitów stawek podatkowych lub ustanowienie jedynie ogólnokrajowej stawki minimalnej i zezwolenie samorządom na jej przekroczenie dałoby im większą autonomię w zakresie pozyskiwania dochodów. Zróżnicowanie stawek na rynku wtórnym zwiększa progresywność opodatkowania. Takie opodatkowanie mogłoby być wprowadzane stopniowo i z zastosowaniem różnych mechanizmów odroczenia - wynika z analizy OECD.

 

Nieruchomości, bloki
Progresywny podatek od nieruchomości uderzy w zamożnych właścicieli licznych mieszkań w dużych miastach, fot. Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Kolejne podatki uderzą w kierowców i nie tylko

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju widzi w Polsce potrzeby zmian nie tylko dotyczące podatku od nieruchomości. Kolejna propozycja OECD to ograniczenie stosowania preferencyjnych stawek VAT oraz wyższe opodatkowanie spadków. Organizacja sugeruje również polskiemu rządowi wprowadzenie podatku od pojazdów silnikowych w zależności od emisji zanieczyszczeń. W raporcie organizacji zwrócono uwagę, że wiele innych krajów członkowskich już wprowadziło podobny podatek. Miałby on zmotywować kierowców do dbania o środowisko i zakupu bardziej ekologicznych pojazdów.

Polska nie stosuje żadnego corocznego podatku od posiadania pojazdów na poziomie krajowym, chociaż jego wprowadzenie dla samochodów służbowych zostało zaplanowane na 2026 r. Będzie on miał zastosowanie do około 10 proc. samochodów osobowych i małych samochodów dostawczych. Roczne podatki od posiadania pojazdów są szeroko rozpowszechnione w krajach OECD i różnicowane na podstawie emisji zanieczyszczeń, w celu zachęcenia do zakupu mniej emitujących zanieczyszczenia pojazdów. Planowany roczny podatek od samochodów powinien zostać rozszerzony na wszystkie samochody - zalecają przedstawiciele OECD.

Polacy masowo ogłaszają bankructwo. Eksperci: to rozwiązanie ma kilka korzyści