Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Polska samotną wyspą na mapie UE. Niepokojące dane, wyprzedzamy nawet Włochów
Michał Górecki
Michał Górecki 02.08.2024 17:34

Polska samotną wyspą na mapie UE. Niepokojące dane, wyprzedzamy nawet Włochów

Nowe dane GUS
Fot. Michał Gorecki/GUS

Polska kontynuuje wstydliwy trend wielokrotnie punktowany w ostatniej pięciolatce, tym razem jednak dane Eurostatu i Głównego Urzędu Statystycznego zestawiają nas w odniesieniu - do krajów unijnych sąsiadów. Peleton Zachodu jest daleko, znacznie bliżej - delegacja państw południa.

Polska jak Włochy. Ale nie ma się z czego cieszyć

Polska po raz kolejny notuje wysoki odsetek młodych osób mieszkających z rodzicami. Z danych obrazujących pod tym względem 2023 r., a zbieranych w czerwcu 2024 r., wynika, że ponad połowa młodych Polaków w przedziale wiekowym 25-34 lata mieszka z rodzicami - 52,9 proc. To nie rekord UE - choć Polska wyraźnie wyróżnia się w regionie centralnym - ale taki odsetek przywiązania do rodzinnego domu daje nam miejsce wśród krajów takich jak Chorwacja, Włochy (50,8 proc.), Portugalia i Słowacja, podczas gdy Niemcy, kraje Skandynawii, Francja, Czechy czy Austria są na przeciwległym biegunie

Więcej o sprawie: Miliony dorosłych Polaków mieszkają z rodzicami. Blisko połowa nie uczy się i nie pracuje

Polak lubi dużo i tanio. Dyskonty drugim domem, rabaty ulubioną rozrywką, karta lojalnościowa celem

Polacy wyprzedzili Włochów. W nieruszaniu się z domu

Wynik Włoch jest w tym kontekście o tyle istotny, że południe Europy, szczególnie Włochy, uchodzi za ostoję tradycji niespiesznych wyprowadzek. Dane za 2023 r. zdają się to potwierdzać, bo faktycznie, w otoczeniu krajów południa wyróżnia się na mapie GUS m.in. wspomniana Chorwacja czy Grecja - która, jako jedyna, wyprzedziła wynik Polski, notując 54,4 proc.

Zrzut ekranu 2024-08-02 163526.png
Źródło: GUS: odsetek gniazdowników w poszczególnych krajach UE. Im ciemniejszy kolor na mapie - tym wyższy odsetek osób w przedziale wiekowym 24-35 wciąż mieszkających z rodzicami

Europejski wynik zaniżają Skandynawowie (najmniej 3,4 proc.), wśród przyczyn takiego stanu rzeczy niektórzy analitycy wymieniają rozwinięty system ochrony socjalnej, który kraje północy wykształciły i ich składowe w postaci studenckich systemów wsparcia finansowego. 

Liczby bezwzględne

Z badania publikowanego w lipcu br. wynika, że w na koniec 2022 r. w Polsce było ok. 1,7 mln gniazdowników. Co istotne, na wykresie ten wynik by spadał, bo od roku 2018 - poszybował w dół o przeszło 300 tys. osób (ok. 15 proc.). Tamte dane były nieco bardziej precyzyjne i precyzowały m.in. informacje dot. zajęć osób decydujących się, lub zmuszonych, do tworzenia grupy gniazdowników - tylko 63 proc. z nich uczyło się, studiowało lub pracowało.

Zobacz też: Wymuszona dobroczynność? Katolicy szykują przewrót w 800+. W ZUS jak w kościele