Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl Polska i Świat Polska w ogniu oskarżeń Niemiec. Chodzi o "unijne standardy" przy naszej inwestycji
Fot. Konrad Krajewski/Flickr - zdjęcie ilustracyjne

Polska w ogniu oskarżeń Niemiec. Chodzi o "unijne standardy" przy naszej inwestycji

27 stycznia 2025
Autor tekstu: Sebastian Mikiel

Niemieckie porty oskarżają Polskę o niestosowanie unijnych standardów przy rozbudowie portu w Świnoujściu. Polscy przedsiębiorcy odpierają zarzuty, podkreślając przejrzystość i zgodność inwestycji z przepisami. Kontrowersje są infrastrukturalne, czy polityczne?

Dlaczego port w Świnoujściu budzi tak duże emocje?

Świnoujście, dynamicznie rozwijający się punkt na mapie polskiej logistyki, stało się tematem gorącej debaty międzynarodowej. Niemieckie porty, w tym Rostock , twierdzą, że Polska łamie unijne standardy, zwłaszcza w zakresie ochrony środowiska.

Polscy inwestorzy mniej poważnie podchodzą do kwestii środowiskowych podczas rozbudowy portu – mówi Karsten Lentz z Euroports w Rostocku, cytowany przez dw.com.

Pomimo tego, polska strona podkreśla, że wszystkie procedury zostały przeprowadzone zgodnie z wymogami prawa unijnego. Zarzuty Niemców mogą wydawać się zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że wcześniej zaakceptowali oni polskie rozwiązania techniczne.

Chińska aplikacja AI podbija świat. Polacy pobierają, Amerykanie liczą straty
Rada nadzorcza PZU przekazała zaskakującą decyzję. Prezes wyleciał, spółka milczy

Konkurencja czy coś więcej? Polska odpowiada na zarzuty

Przedstawiciele polskich portów nie pozostają obojętni na oskarżenia. Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście (ZMPSIŚ) wskazuje, że wszelkie normy zostały spełnione.

Strona niemiecka przeanalizowała nasze rozwiązania i ostatecznie je zaakceptowała, nie wnosząc zastrzeżeń – podkreśla ZMPSIŚ.

Wypowiedzi Hanny Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej, również odzwierciedlają stanowczość polskiej strony:

Nie zgodzimy się na to, by Polska rezygnowała z szans na rozwój strategicznych sektorów gospodarki. W porty należy inwestować i umacniać ich pozycję na rynku - mówi.

Strategiczne porty a niemieckie obawy – o co naprawdę chodzi?

Eksperci wskazują, że rozbudowa polskich portów może budzić niepokój naszych zachodnich sąsiadów. Przemysław Hołowacz, ekspert ds. logistyki, tłumaczy, że zarzuty mogą być częścią gry politycznej.

Strona niemiecka przeanalizowała nasze rozwiązania i ostatecznie je zaakceptowała, nie wnosząc zastrzeżeń – podkreśla ZMPSIŚ.

PKW ogłasza decyzję w sprawie finansowania PiS
Trump wycofuje historyczną ustawę Bidena. Polski sekretarz stanu zaskakuje: "To szansa"
Obserwuj nas w
autor
Sebastian Mikiel

Redaktor portalu Biznes Info. Prezenter radiowy, którego można było usłyszeć m.in. na antenie Radia Nowy Świat i Radiospacji. Absolwent Filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat