Polska zostanie światowym liderem recyklingu, takie plany ma m.in. Coca-Cola
Walka z odpadami, które mogłyby być powtórnie wykorzystane, a przez zaniedbania niestety nie są, ruszyła pełną parą. W sprawę poprawy czystości i recyklingu tworzyw sztucznych włączyły się władze państwowe, lokalne, fundacje i koncerny. Dalekosiężne plany zakładają uczynienie z Polski lidera w zakresie segregacji odpadów .
Rząd wprowadzi kaucję na plastikowe butelki
Minister Środowiska Henryk Kowalczyk, powiedział Super Expressowi , że resort zamierza wprowadzić kaucję na opakowania typu PET. Kaucja ma obowiązywać dla plastikowych butelek oraz innych opakowań z termoplastycznego polimeru, które są odpowiednio oznakowane, właśnie napisem PET.
Wprowadzenie kaucji doprowadzi do wzrostu cen produktów prawdopodobnie o 10 groszy. Jak czytamy w SE klient będzie miał możliwość zwrócenia pustego opakowania w sklepie, w skupie, lub w celowo do tego przeznaczonych automatach, za co będzie mógł odzyskać pieniądze. Automaty mają zostać ustawione w miejscowościach w całej Polsce. Ministerstwo liczy tym samym, że zdecydowanie więcej surowca trafi ponownie do recyklingu.
Rządowe pomysły związane są z tzw. pakietem odpadowym, który obowiązuje od 4 lipca 2018 roku. Polska ma za zadnie wdrożyć tenże pakiet do 2020 r., a co za tym idzie, odzyskiwać minimum połowę tworzyw sztucznych do 2025 r., a 55% do 2030. Co tyczy się samych plastikowych butelek, to powinien on osiągnąć poziom odzysku w wysokości 90% - o czym mówi Business Insider Polska.
Warszawa światowym liderem recyklingu
W stolicy - niezależnie od rządowych planów - rusza akcja "Świat Bez Odpadów". Zgodnie z założeniami tejże inicjatywy, do której włączyły się nie tylko władze miasta, ale także Fundacja Nasza Ziemia i Coca-Cola, w różnych miejscach Warszawy ustawione zostaną specjalnie automaty. Na początku ma ich być 10 i będą produkowane przez polską firmę - EcoTech System z Krakowa. Maszyny będą przyjmować produkty z aż pięciu frakcji odpadów (PET, szkło, aluminium, baterie i opakowania po dezodorantach), co oznacza, że będą pierwszymi tego typu na świecie .
Jak to będzie działać?
Automaty EcoTech System będą "zabierały" od nas wszystkie wyżej wymienione produkty i rejestrowały oddane przez każdego materiały na specjalnej aplikacji. W ten sposób będzie zbierać tzw. ECOpunkty , które następnie będziemy mogli wyminić na np. bilety do komunikacji miejskiej, bilety do kina, czy rabaty do restauracji i sklepów wspierających akcje. Jednocześnie wszystkie oddane produkty będą od razu rejestrowane, co znacznie ułatwi liczenie zebranego surowca.
Coca-Cola także będzie wspierać recykling i zacznie od Polski
Najpotężniejszy koncern produkujący napoje bezalkoholowe, czyli amerykańska Coca-Cola ogłosiła rozpoczącie nowej akcji społecznej o nazwie #NEVERSETTLE, której pierwszym krajem wprowadzenia będzie Polska. Nad Wisłą nazwa tejże kampanii to #WCIĄŻZMIENIAMY - pisze dzisiaj Business Insider. Zaangażowanie społeczne Coca-Coli w recykling plastiku objawia się w tworzeniu produktów całkowicie nadających się do recyklingu, co właściwie Coca-Cola już czyni, a przynajmniej na terenie Polski.
#WCIĄŻZMIENIAMY ma też ściśle współpracować z projektem ustawiania na terenie Warszawy automatów przyjmujących żużyte tworzywa sztuczne. Jeżeli akcja w stolicy zakończy się powodzeniem, to możemy spodziewać się ustawienia podobnych wynalazków w innych miastach Polski i całego świata.
undefinedundefined