Polski gigant energetyczny ogłasza upadłość. Podano powód
Polska spółka Rafako złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Po dużych problemach finansowych gigant energetyczny musiał podjąć radykalną decyzję. Podano informację, dlaczego główny śląski pracodawca podjął taką decyzję.
Firma Rafako złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości spółki
Rafako to polska spółka zarejestrowana w województwie śląskim, która świadczy usługi dla energetyki oraz branży ropy i gazu . Według danych ze strony internetowej przedsiębiorstwa zatrudnia ono około 900 osób i przez lata starała się rozwijać. Szacuje się, że ponad 80 proc. kotłów w energetyce zawodowej pracujących w Polsce jest zaprojektowanych i wyprodukowanych właśnie przez Rafako.
W ostatnich latach coraz częściej było słychać o kolejnych problemach przedsiębiorstwa. Warto zaznaczyć, że jest ono jednym z największych pracodawców w regionie . Wszystko wskazuje jednak na to, że firmy nie uda się uratować. Świadczy o tym, fakt, że właśnie złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości .
To dlatego Rafako złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości
Spółka wygłosiła oficjalny komunikat dotyczący wniosku o ogłoszenie upadłości. Wiadomo, jakie są kulisy podjęcia tak drastycznej decyzji .
Zarząd Emitenta (Rafako - przyp.red.) podjął decyzję w formie uchwały Zarządu, o niezwłocznym złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości Emitenta w związku z utratą przez Emitenta zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań Emitenta, która (…) ma charakter trwały, a tym samym oznacza, iż została spełniona przesłanka upadłościowa (…) - czytamy w komunikacie.
Według Rafako decyzja jest motywowana przede wszystkim tym, że brak było możliwości porozumienia się z kluczowymi wierzycielami w sprawie uregulowania zobowiązań, a tym samym nie udało się doprowadzić do zmniejszenia zadłużenia i odzyskania zdolności finansowej.
Kulisy ogłoszenia upadłości przez Rafako
Spółka zdradziła również, że skończyły się jej możliwości finalizacji uzgodnień z kluczowymi wierzycielami, co było skutkiem utracenia dotychczasowej płynności . Te wszystkie czynniki sprawiły, że Rafako musiało podjąć decyzję o ogłoszeniu upadłości. W ostatnim czasie trwały również mediacje z JSW Koks, które zostały jednostronnie zakończone przez drugą z wymienionych firm .
Mediacje miały na celu podpisanie ugody związanej z realizacją budowy elektrociepłowni w Radlinie. JSW Koks chciała potrącić Rafako kaucję pieniężną w wysokości około 20 milionów złotych oraz rozpocząć procedurę skorzystania z gwarancji bankowej, co z kolei kosztowałoby nawet 35 milionów złotych .