Polski gigant miedziowy będzie miał własne reaktory jądrowe. Sasin: to historyczne wydarzenie
Polski gigant miedziowy podpisał umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Historyczne porozumienie podpisano w Waszyngtonie 14 lutego 2022 roku w obecności wicepremiera Jacka Sasina i przedstawiciela amerykańskiej administracji. – Polska podjęła realizację wielkiego wyzwania, jakim jest transformacja energetyczna. To dla nas wyzwanie ważne, ale i niezwykle trudne. Polska energetyka jest w dalszym ciągu w ogromnej mierze oparta o węgiel – powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Wicepremier uczestniczy w podpisaniu przez KGHM umowy w sprawie budowy w Polsce małych reaktorów atomowych.
– To nie tylko ważne wydarzenie dla tych dwóch wspaniałych firm. To także historyczne wydarzenie dla przyszłości Polski. To kolejny krok w kierunku energetyki jądrowej w naszym kraju – powiedział Jacek Sasin.
Przedstawiciele KGHM oraz NuScale Power ogłosili na konferencji w USA przyjęcie wspólnego zobowiązania do rozwoju technologii SMR w Polsce.
KGHM i amerykańska NuScale Power wybudują w Polsce małe reaktory jądrowe. Chodzi o cztery reaktory modularne typu SMR. Każdy z nich będzie miał moc 77 MWe, a zasilą zakłady produkcyjne należące do KGHM i zagwarantują im w ten sposób stabilne źródło energii.
W ramach umowy NuScale podejmie współpracę z KGHM w celu wsparcia wdrożenia tej technologii. Jednocześnie obie spółki podejmą kroki w celu uruchomienia pierwszej elektrowni NuScale VOYGR™ w Polsce już w 2029 roku, co pomoże Polsce uniknąć emisji do 8 mln ton CO2 rocznie. Budowa elektrowni VOYGR do 2029 roku jest bezpośrednio związana z polityką klimatyczną KGHM Polska Miedź i nowym kierunkiem strategicznym spółki – energetyką.
– Polska podjęła realizację wielkiego wyzwania, jakim jest transformacja energetyczna. To dla nas ważne, ale i niezwykle trudne. Podjęliśmy ten wielki wysiłek, by nasza gospodarka mogła konkurować i dawać Polakom poczucie bezpieczeństwa, dlatego zdecydowaliśmy, że paliwem, który uzupełni paliwa z OZE, będzie energia jądrowa – dodał Sasin.