Polski Instytut Ekonomiczny nie wyklucza powrotu do energii z węgla
Polski Instytut Ekonomiczny przygotował raport analizujący możliwe opcje dla polskiej energetyki. Jedną z nich jest zawieszenie lub całkowita rezygnacja z celów klimatycznych, i w efekcie całkowity powrót do węgla.
Trwająca wojna na Ukrainie spowodowała kryzys energetyczny w Europie . Trwa walka z jego skutkami oraz poszukiwanie ewentualnych dodatkowych opcji.
Jak podaje portal Forsal.pl, Polski Instytut Energetyczny przygotował raport związany z wyzwaniami, z jakimi musi zmierzyć się Polska i Unia Europejska . Zawiera on cztery scenariusze wpływu konfliktu na wschodzie dla naszej gospodarki.
Całkowita redukcja, ale koszty tylko krótkoterminowe
Pierwszy z nich, “Szybko i wściekle do Fit for 55”, mówi o przyspieszeniu transformacji energetycznej i zaostrzeniu celów klimatycznych. Ma on jednak krótkoterminowe wysokie koszty dla gospodarstw domowych i budżetu, aczkolwiek redukcja emisji jest najwyższa ze wszystkich .
Inny z nich, “Kompromis klimatyczno-spójnościowy”, jest programem wyważonym. Koszty długo- i krótkoterminowe, jak również i redukcja emisji, są średnie . Jedynie solidarność w ramach UE jest wysoka.
Jest również i scenariusz mówiący o “optymalizacji zamiast rewolucji”. Pozwala on na wysoką redukcję emisji. Z drugiej jednak strony największe koszty krótkoterminowe przewiduje się dla gospodarstw domowych .
Długoterminowo energia z węgla nieopłacalna
Ostatnia z opcji zawartych w raporcie przewiduje powrót do węgla. W najgorszym wypadku do redukcji emisji nie dojdzie w ogóle. Będzie to jednak bardzo kosztowało Polaków w kontekście długoterminowym .
Jak podkreślał w raporcie Kamil Lipiński, starszy analityk zespołu klimatu i energii, tej zimy decydenci zmierzą się z ryzykiem niedoborów energii. Jego zdaniem, UE musi zapełnić europejskie magazyny gazu i utrzymać produkcję energii w elektrowniach jądrowych w Belgii i Niemczech.