Polskie miasto w europejskiej czołówce. Tu ludziom najlepiej się żyje
Komisja Europejska opublikowała wyniki ankiety dotyczące życia mieszkańców w europejskich miastach. Co zaskakujące, w czołówce zestawienia znalazło się polskie miasto. Nie jest nim Warszawa, chociaż stolica Polski jest obecna na liście, razem z kilkoma innymi polskimi ośrodkami miejskimi.
Ankieta Komisji Europejskiej
Ankieta posłużyła Komisji Europejskiej do stworzenia rankingu zatytułowanego “ Jakość życia w miastach europejskich ”. Jak podaje serwis biznes.interia.pl, ogólna satysfakcja w odniesieniu do zeszłego roku wzrosła, jednak do poziomów życia sprzed pandemii nadal jest daleko.
Raport z rankingiem wskazuje jednak, że we wschodnich krajach Europy rośnie jakość życia . Nie podano konkretnie o jakie nacje chodzi, jednak biorąc pod uwagę iż badaniem objęto 83 miasta z krajów członkowskich UE , EFTA, Turcji oraz Wielkiej Brytanii, autorzy raportu najprawdopodobniej mieli na myśli byłe kraje demokracji ludowej.
Polskie miasto w czołówce
W 17. już edycji rankingu zwyciężył szwajcarski Zurych z wynikiem zadowolenia mieszkańców wynoszącym 97 proc. 1 pp mniej zyskały z kolei znajdujące się na kolejnych stopniach podium stolica Danii, Kopenhaga , oraz holenderskie Groningen .
Na czwartym miejscu z kolei bardzo duże zaskoczenie. Tutaj bowiem uplasował się Gdańsk z wynikiem zadowolenia mieszkańców na poziomie 95 proc. Stolica Pomorza pokonała m.in. Sztokholm , Genewę czy Lipsk .
Mamy powody do dumy
W pozostałych badanych miastach Polski wyniki nie są znacznie gorsze . W czołówce zestawienia miast z największym skokiem poziomu życia na plus znalazły się aż cztery polskie miasta - na pierwszym miejscu uplasował się Białystok , gdzie aż 62 proc. mieszkańców zadeklarowało poprawę poziomu życia.
Ponownie w czołówce znalazł się Gdańsk - w tym przypadku poprawę poziomu życia wskazało 60 proc. mieszkańców. Kolejne polskie miasto, Kraków , to już szóste miejsce z 53 proc. wynikiem, zaś na przedostatnim miejscu czołowej dziesiątki ulokowała się Warszawa - tutaj deklarację poprawy poziomu wskazało 46 proc. mieszkańców.
źródło: biznes.interia.pl