Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Eko > Ponad 200 gatunków roślin, grzybów i alg zmieni nazwy. To decyzja polityczna
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 18.07.2024 21:27

Ponad 200 gatunków roślin, grzybów i alg zmieni nazwy. To decyzja polityczna

koralowiec
Fot. Unsplash/Anthonys Images

Atlasy, leksykony, podręczniki - wszystkie będą musiały zyskać wkrótce nowe wydania. Międzynarodowy Kongres Botaniczny podjął decyzję, by zmienić nazwy setek roślin. Podczas szczytu w Madrycie zdecydowano, że są one obraźliwe, zakorzenione w rasizmie i mają kolonialny rodowód.

Zmiany nazw roślin, grzybów i alg

“Nature” informuje, że decyzją Międzynarodowego Kongresu Botanicznego nazwę zmieni ponad 200 gatunków roślin, ale też grzybów i alg. Głosy botaników były podzielone - za zmianami opowiedziało się 351 członków kongresu, 205 był przeciw. Zmiany wejdą w życie od 2026 r.

Przyczyną jest przede wszystkim człon “caffra”, który znajdziemy w nazwach m.in. Erythrina caffra, czyli jednego z gatunków drzew koralowych. Jego nazwa zostanie oficjalnie skrócona do Erythrina affra. Caffra jest bowiem pejoratywnie nacechowanym, rasistowskim określeniem osób ciemnoskórych stosowanym na południu Afryki.

Wyrzucisz to do śmieci i zapłacisz nawet 5 tys. zł. Mandatu można uniknąć

Botanicy żegnają kolonializm

Przykładów jest znacznie więcej i nie wzięły się znikąd. Duża część nazw była nadawana w toku wypraw kolonizatorskich przez samych kolonizatorów. Pogarda dla autochtonów znajdowała odzwierciedlenie w taksonomii. Kongres nie tylko chce zrewidować już nadane nazwy, ale też wprowadzić zasady, które pozwolą zapobiec błędom w przyszłości.

Zobacz: Rekordowo niskie zużycie paliw kopalnianych w UE. Polacy mają powody do dumy

Dlatego wprowadzona zostanie m.in. reguła, według której zabronione będzie nadawanie gatunkom nazw związanych z osobami, które czerpały zyski z niewolnictwa. Kongres uchwalił także utworzenie specjalnej rady, która będzie odpowiedzialna za bieżące rozpatrywanie etycznych aspektów nomenklatury we współczesnej taksonomii.

Rewizja do końca 2026 r.

Przed botanikami teraz mnóstwo pracy - w mniej niż dwa lata muszą dokonać walidacji łacińskich nazw całych królestw biologicznych. Czy rewizji doczekamy się także w Polsce? W polszczyźnie wciąż z powodzeniem funkcjonują kafryjskie dzioborożce czy dudkowce, niemniej działalność Międzynarodowego Kongresu Botanicznego skupiać się będzie wyłącznie na nazwach łacińskich.