Popularny lek wycofany z aptek w całej Polsce. Niepokojące odkrycie
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z aptek w całej Polsce serię popularnego leku. Powodem tej decyzji było znalezienie szkła w produkcie leczniczym. Lepiej sprawdź, czy nie masz go w swojej domowej apteczce. Przedstawiamy szczegóły.
Popularny lek pilnie wycofany z aptek
Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu jednego z popularnych leków . Nieprawidłowości zauważył personel apteki szpitalnej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Pisarskiego w Ostrołęce.
Wiadomość następnie przekazano do hurtowni farmaceutycznej Madezin sp. z o.o., która z kolei poinformowała GIF o podejrzeniu braku spełnienia wymagań jakościowych przez dany produkt. Podjęto odpowiednie procedury i wydano komunikat o wycofaniu leku z aptek.
"Zagrożenie jest realne i prawdopodobne"
Główny Inspektor Sanitarny w wydanym komunikacie poinformował o “realnym i prawdopodobnym zagrożeniu” . Przekazano także szczegółowe informacje dotyczące wycofanego z obrotu leku. Jest on stosowany w leczeniu między innymi niedoborów żelaza czy niedokrwistości. Oto szczegółowe dane wycofanego produktu:
- Nazwa leku: Monover (Ferricum derisomaltosum) 100 mg Fe3+/ml, roztwór do wstrzykiwań i infuzji, 5 fiolek po 5 ml GTIN 05909990775446,
- numer serii: 230504A-6,
- data ważności: 2026-05-31,
- podmiot odpowiedzialny: Pharmacosmos A/S z siedzibą w Danii.
Szkło w popularnym leku
Okazuje się, że w jednej z fiolek leku Monover znaleziono duży kawałek szkła o wielkości około 1 cm oraz widoczne drobinki. Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że prawdopodobnie szkło znalazło się w produkcie w wyniku stłuczenia fiolki na linii napełniania. Ze względu na wielkość i kształt kawałków szkła oraz koloru roztworu, nie zostało to wykryte podczas kontroli. GIF podkreśla, że w jego ocenie, występuje realne ryzyko dla zdrowia , a potencjalnie również życia pacjentów.
Występowanie w produkcie leczniczym podawanego dożylnie, kawałków szkła jest sytuacją mogącą powodować bezpośrednie negatywne konsekwencje zdrowotne dla pacjentów. Tym samym, zagrożenie dla zdrowia ludzkiego wynikające z występowania w obrocie przedmiotowego produktu leczniczego jest realne i prawdopodobne - informuje GIF.