Tej nocy koniecznie spójrz w niebo. Wyjątkowe widowisko najlepsze od miesięcy

To dobra wiadomość dla nocnych marków. Po zmroku będzie można najprawdopodobniej zaobserwować wyjątkowe zjawisko, bardzo rzadkie na polskim niebie. Choć szanse są naprawdę duże, nie wszyscy rodacy będą mieli szansę, żeby tego doświadczyć. Obserwacje miłośników astronomii wskazują na kilka regionów, jednak dużo zależy od warunków atmosferycznych.
Zorza polarna w Polsce
Zorza polarna to zdecydowanie jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk świetlnych, które zazwyczaj można obserwować w pobliżu biegunów magnetycznych planety, na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi — nad Arktyką i Antarktydą. Jednakże w sprzyjających warunkach zorzę można zaobserwować również w okolicach 50. równoleżnika, czasem nawet w krajach śródziemnomorskich.
Po intensywnych rozbłyskach na Słońcu zorze obserwuje się również na średnich szerokościach geograficznych, w tym nad Polską, a nawet w okolicach równikowych. Najczęstszym momentem występowania tego zjawiska jest noc, jednak niezwykle rzadko pojawia się również za dnia, podczas prawie niezaburzonego magnetyzmu.
Tej nocy warto spoglądać w niebo. Jak poinformował popularyzator astronomii — Karol Wójcicki, dzisiaj warunki są bardzo dobre i najprawdopodobniej wielu Polaków będzie miało okazję, aby dostrzec kolorowe świetle błyski. Gdzie konkretnie to się stanie i jak się przygotować go obserwacji?


To może być najbardziej spektakularna zorza w Polsce od 2024 roku
Karol Wójcicki poinformował, że dziś Ziemię może dosięgnąć silna burza magnetyczna klasy G3, lub nawet G4. Takie warunki sprzyjają pojawieniu się zorzy polarnej widocznej nawet z Polski i to nie tylko z północnych krańców kraju. Do tej pory oficjalne prognozy od NOAA i NASA nie były dość precyzyjne, jednak te on NOAA wskazywały, że do uderzenia może dojść 15 kwietnia, wieczorem, natomiast burza powinna nastąpić w środę po południu.
To oczywiście złośliwość losu, że kiedy w Polsce występują idealne warunki, aby mogła pojawić się zorza, pogoda się psuje, w wielu częściach kraju przeważa zachmurzenie i pojawiają się opady deszczy, co może wpłynąć na intensywność zjawiska i przeszkodzić w obserwacjach. Niemniej jednak wiele osób wciąż może mieć tę szansę.
Satelita DSCOVR zarejestrował właśnie uderzenie gęstego strumienia materii dolatującego do Ziemi ze strony Słońca. To najpewniej materia z jednego z dwóch opisywanych przeze mnie rano wyrzutów plazmy z niedzieli. Z uwagi na niedużą prędkość (480 km/s) można sądzić, że to pierwsza, słabsza fala. Bardzo liczę na to, że druga, silniejsza, wciąż jest w drodze — informuje Wójcicki.
W tych regionach Polski będzie można zobaczyć zorzę polarną
Zorza polarna może być widoczna dzisiaj lub jeszcze w nocy ze środy na czwartek (16/17 kwietnia). Stanie się to za sprawą dwóch silnych koronalnych wyrzutów masy (CME) na Słońcu. Najlepsze warunki na obserwację tego zjawiska będą mieć mieszkańcy północnej Polski — Pomorza, Mazur oraz Wielkopolski. Jeśli się rozpogodzi, zorza będzie widoczna również w centrum kraju — w okolicach Warszawy, Łodzi czy Torunia.
Zorzę najlepiej oglądać poza miastem, z dala od świateł, wtedy objawi się w całej krasie. Dobrze wybrać otwarty teren z odsłoniętą stroną północną. Choć dziś jest dość pochmurnie, plusem jest to, że księżyc wzejdzie dopiero po północy, a więc nie utrudni obserwacji. Zorza może rozbłysnąć różnymi kolorami, najczęściej jest to różowy, czerwony, zielony, niebieski lub biały. Jeśli ktoś chciałby uwiecznić to zjawisko, niech nie zapomni o aparacie i ustawieniu odpowiednich parametrów. ISO powinno być na poziomie 800–3200, natomiast czas naświetlania od 5 do 15 sekund.
Zorza polarna jest rzadkim i zdecydowanie intrygującym zjawiskiem. Kiedyś Polacy wierzyli, że jeśli się pojawia, jest to zwiastun jakiś ważnych wydarzeń. Dzisiaj dominuje już raczej bardziej naukowe podejście.





































