Popularny lek wycofany z aptek w całym kraju. Pilny komunikat GIF
Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat. Popularny lek został wycofany z obrotu na terenie całego kraju. Chodzi tutaj konkretnie o jedną serię produktu leczniczego. Koniecznie sprawdź, czy masz ten lek w domu. Przedstawiamy szczegóły.
GIF wydał pilny komunikat
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku, który jest stosowany w leczeniu nadciśnienia i niewydolności serca. GIF w trosce o zdrowie pacjentów nadał decyzji o wycofaniu leku rygor natychmiastowej wykonalności. Mowa tu o leku o nazwie Symibace. Jeżeli masz ten lek w domu, koniecznie sprawdź numer partii. Jedna z nich nie spełnia bowiem określonych norm jakościowych.
Zobacz także: Popularny napój zniknie z Żabki. “Możliwość wystąpienia kawałków szkła”
Dziwne rachunki w całej Polsce. To poważny błąd w prawie [Tylko u nas]Popularny lek wycofany z obrotu na terenie całego kraju
Główny Inspektorat Sanitarny w wydanym komunikacie poinformował, że wycofana z obrotu została jedna seria leku Symibace 5 mg, produkowanego przez firmę Symphar. Chodzi to dokładnie o tabletki powlekane o numerze serii 49N013A, z datą ważności do maja 2026 r. Lek ten jest sprzedawany w opakowaniach zawierających 28 tabletek. GTIN (Globalny Numer Jednostki Handlowej) tego produktu to 05909990734580. Co zrobić w przypadku, gdy posiadamy w domu lek o tym numerze seryjnym? Wyjaśniamy.
Popularny lek nie spełnia norm jakościowych
W trakcie badań stabilności leku zaobserwowano, że po 12 miesiącach przechowywania leku pojawiło się zanieczyszczenie przekraczające dopuszczalne normy. Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, podczas powlekania leku doszło do wzrostu wilgotności w pomieszczeniu, co doprowadziło do zanieczyszczenia tabletek, które przekracza ustalone normy jakościowe.
Jeżeli ktoś ma w domu wyżej opisany lek, powinien zwrócić go do najbliższej apteki, gdzie zostanie prawidłowo zutylizowany. To bardzo istotne, by nie wyrzucać leków do kosza na śmieci. Mogą one być poważnym zagrożeniem dla środowiska.