BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. 25.11.2020. n/z Ludzie na schodach w maskach ochronnych.

East News, Arkadiusz Ziolek

Polacy skarżą się na sytuację zawodową. Ponad połowa wykazuje pesymizm

5 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Praca w dobie pandemii koronawirusa nie należy do najłatwiejszych. Badanie przeprowadzone przez portal pracuj.pl pokazuje, że bardzo duża część pracowników wykazuje zaniepokojenie swoimi warunkami pracy. Tylko nieliczni są zadowoleni.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie nastroje dominują wśród pracowników

  • Co Polacy uważają na temat koronawirusa

  • W jaki sposób pandemia koronawirusa odbiła się na rynku pracy

Praca w pandemii nie napawa optymizmem

Za początek pandemii koronawirusa w Polsce uważany jest 4 marca 2020 r. - wówczas zdiagnozowano pierwszego "pacjenta zero" w naszym kraju. Z kolei wprowadzenie lockdownu spowodowało zatrzęsienie na rynku pracy. Osoby zatrudnione na umowach śmieciowych z dnia na dzień straciły środki do życia, natomiast wybrani mieli wypłacane tzw. postojowe.

COVID-19 doprowadził także do tego, że na swoich stanowiskach ostali się starsi pracownicy, a młodsi mają nie lada wyzwanie, żeby ową pracę znaleźć. Co więcej, rok temu w analogicznym okresie prawie wcale nie pojawiały się nowe oferty pracy. I choć od pewnego czasu wszystko powoli wraca do normalności, nastroje wciąż nie pozostają optymistyczne.

- Raport Pracuj.pl z jednej strony pokazuje, że pracownicy coraz bardziej przyzwyczajają się do nowych reguł i zmienionych okoliczności. Ciekawie prezentuje także sposoby patrzenia na świat pracy przez badanych w trzech różnych etapach pandemii. Jednocześnie jednak wskazuje, że jesteśmy coraz bardziej świadomi faktu, iż powrotu do sytuacji sprzed COVID-19 nie ma. Zmiany zostaną z nami na stałe, na dobre i na złe - mówi Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl.

Na nastroje Polaków w pracy wpływa przede wszystkim obawa przed jej utratą oraz wzrost bezrobocia. Ten nie jest tak duży jak przed rokiem, ale wciąż odciska swoje piętno na Polakach. Z badania wynika, że 50 proc. badanych uważa, że ich sytuacja zawodowa jest gorsza niż na początku pandemii.

Pracownicy obawiają się o swoją przyszłość

Z kolei 26,5 proc. Polaków przyznaje, że ich obawy o utratę pracy są większe niż przed rokiem. Co trzeci z badanych (33 proc.) deklaruje, że jego lęki w trakcie trwania nowej rzeczywistości zmalały. Zdecydowana większość, bo 40,5 proc. deklaruje, że obawy pozostają u nich na tym samym poziomie.

"Warto zauważyć, że zatrudnieni badani częściej wyrażają obawę dotyczącą zmiany obecnych warunków zatrudnienia na gorsze (40%) - niż o bezpośrednią utratę pracy (31%) w konsekwencji pandemii. Wyniki te można przyjmować z optymizmem - w przypadku obu kwestii udział osób wyrażających niepewność znacząco zmalał w stosunku do marca i września 2020" - napisano w raporcie.

Pracownicy nie są także optymistyczni w zakresie przyszłości rynku pracy. Aż 73 proc. badanych uważa, że jeszcze kilka lat po zakończeniu pandemii będzie ona wpływać na oferty pracy.

- Z różnorodnych badań wynika, że pracownicy są świadomi nieodwracalnych zmian, które zachodzą w świecie pracy. [...] To pracodawca może ułatwić przedłużającą się pracę zdalną lub przestrzeganie reżimu sanitarnego. Wiele firm podejmuje decyzje np. o umożliwieniu pracownikom pracy zdalnej w przyszłości także po pandemii, które nie tylko wpłyną na ich atrakcyjność jako pracodawcy, ale też będą miały długofalowe skutki dla całego rynku - komentuje Małgorzata Skonieczna, ekspertka ds. Badań Kandydatów w Grupie Pracuj.

Polacy nie są optymistyczni w zakresie opanowania pandemii - zaledwie 37 proc. spodziewa się powstrzymania COVID-19 do końca 2021 r. Okazuje się, że 91 proc. badanych jest gotowa na zmianę pracy. Jest to o 14 proc. więcej w porównaniu z początkiem pandemii i o 8 proc. w stosunku do drugiej fali koronawirusa.

Podobne artykuły

PIP będzie przeprowadzać kontrole. Sprawdzi, czy pracodawcy nie zniechęcają do odkładania na PPK

Praca

Nowe uprawnienia Inspekcji pracy. Sprawdzą, czy ktoś namawia do rezygnacji z PPK

Czytaj więcej >
Praca zdalna zostanie utrzymana także po pandemii?

Praca

Praca zdalna od roku. Większość firm planuje umożliwić home office także po pandemii

Czytaj więcej >
Praca dla nastolatków jest czymś innym niż dla starszych pokoleń. Gdzie chcą pracować nastolatki?

Praca

Praca oczami polskiej nastolatki. Młode Polki widzą swoją pracę w sieci, nie w sieciówce

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Sklep sieci "Lidl"

Praca

Lidl szuka do pracy studentów. Mogą liczyć na niemałe pieniądze

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa Trasa WZ 24.09.2016. n/z Kobiety debatujace na lawce.

Praca

Kobiety nawet 20 proc. mniej od mężczyzn. Emerytury też dostają niższe

Czytaj więcej >
Praca zdalna zostanie uregulowana w Kodeksie pracy?

Praca

Praca zdalna zostanie prawnie uregulowana. Prace nad kształtem przepisów są w toku

Czytaj więcej >