Starsi pracownicy do zwolnienia? Przez nowe zmiany rządu mogą stracić pracę
Praca po 50-tce gorzej płatna?
W trakcie posiedzenia Rady Dialogu Społecznego resort rozwoju przedstawił swoje propozycje na temat zatrudniania pracowników po 50. roku życia. Zdaniem dziennika “Fakt” znalazły się tam rozwiązania, które budzą wiele kontrowersji, padła m.in. propozycja, by praca starszej osoby mogła być zmniejszona ze względu na jego niższą wydajność.
- Dla nas to nie do przyjęcia. Samo założenie, że starszy, doświadczony pracuje z niższą wydajnością, to wyjątkowo niesprawiedliwy zarzut - powiedział mec. Paweł Śmigielski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ), cytowany przez money.pl.
Gorzej płatna praca i likwidacja ochrony przedemerytalnej
Ale propozycja mniej płatnej pracy to nie wszystko. Ministerstwo Rozwoju przedstawiło też inną propozycję - ochrona przedemerytalna miałaby zostać zlikwidowana. Zgodnie z obecnymi przepisami osoby, którym zostały mniej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, nie mogą zostać zwolnione z pracy. Niestety, teraz ma być inaczej.
W rozmowie z money.pl Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert Pracodawców RP opowiedziała o planowanych zmianach. Okres ochronny miałby zostać skrócony o rok dla osób nowo zatrudnionych. Specjalistka uważa, że takie działanie nie ma na celu ograniczenia ochrony pracowników, tylko jej uelastycznienie.Tym samym dla nowo zatrudnionej osoby, która osiągnie wiek emerytalny za 180 dni, okres ochronny trwałby tylko przez dwanaście miesięcy.
- To forma pomocy dla pracowników zwolnionych tuż przed wiekiem ochronnym. Skrócenie okresu ochronnego to zachęta dla pracodawcy, aby zatrudnić taką osobę bez konieczności wiązania się z nią na kolejne cztery lata. Takie uelastycznienie byłoby korzystne dla obu stron - powiedziała cytowana przez money.pl Katarzyna Siemienkiewicz.
Potrzebny jest kompromis
A ekonomista prof. Witold Orłowski uważa, że zatrudnienie pracownika w wieku przedemerytalnym jest pracodawców niezbyt atrakcyjne. Dlatego należy wypracować kompromis. Specjalista jest zdania, że okres ochronny powinien zostać zachowany.
Można go powiązać ze stażem pracy i odpowiednio dostosować, ale pewne zabezpieczenie powinno zostać. Dłużej chroniony powinien być np. wieloletni pracownik, ale można skrócić np. do roku ochronę dla nowo zatrudnionych. Byłby to jakiś kompromis - powiedział na łamach money.pl prof. Orłowski.
Inne rozwiązania zaproponowane przez Ministerstwo Rozwoju dla pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, to niższe składki społeczne, zniesienie limitów na pracę dodatkową (dorabianie przez emerytów) czy elastyczne umowy.