Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Co drugi Ukrainiec chce zostać i pracować w Polsce. Wszyscy boją się jednak tego samego
Radosław Święcki
Radosław Święcki 12.04.2020 02:00

Co drugi Ukrainiec chce zostać i pracować w Polsce. Wszyscy boją się jednak tego samego

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Ukraińcy chcą kontynuować pracę w Polsce

Pracę w Polsce chce kontynuować po zakończeniu epidemii 51 proc. Ukraińców – pokazują dane międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal. Dane te pozyskano na podstawie analizy rozmów z Ukraińcami dzwoniącymi na specjalną infolinię prowadzoną przez agencję w ramach Społecznego Programu Pomocy Ukraińcom „Jesteśmy razem”, który został uruchomiony w Polsce i na Ukrainie. Od momentu uruchomienia na początku kwietnia linii odebrano blisko 1260 połaczeń.

Z danych Gremi Personal, które podają wiadomoscihandlowe.pl wynika, że co piąty Ukrainiec (22 proc.) zainteresowany jest przekroczeniem granicy ukraińsko-polskiej. Połowa z nich obawia się, czy nie grozi im deportacja, jeśli przekroczyli długość pobytu na podstawie wizy lub w ramach ruchu bezwizowego w Polsce. Kolejna połowa pyta o możliwości powrotu i znalezienia pracy w Polsce. Wiele pytań zadawanych przez Ukraińców związanych jest z możliwością dalszej pracy w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego, który kończy się w marcu-kwietniu.

Przypomnijmy, że polski rząd podjął decyzję o automatycznym przedłużeniu wiz i zezwoleń na pobyt czasowy i pracę na 30 dni od zakończenia epidemii. Zmiana ta nie dotyczy jednak osób przebywających w Polsce na podstawie paszportów biometrycznych.

- Po tygodniu od uruchomienia programu doszliśmy do wniosku, że ludzie z opóźnieniem otrzymują wiarygodne informacje od władz polskich i ukraińskich i nie wiedzą też, gdzie ich szukać. Szczególnie wyraźnie tę tendencję pokazała sytuacja z zamknięciem granic, która doprowadziła do nielogicznych i panicznych ruchów migracyjnych oraz zagroziła infekcją tysięcy Ukraińców. Teraz wiele osób chce wrócić do Polski, ale nie wie, jak to zrobić - mówi Evgenij Kirichenko, właściciel międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal.

Około jedna trzecia osób dzwoniących na infolinię jest zainteresowana pracą w Polsce. W przeważającej mierze są to Ukraińcy, którzy pracowali w branży usług hotelarskich i restauracyjnych, branży turystycznej lub firmach eksportujących swoje produkty do krajów najbardziej dotkniętych pandemią.

Ukraińców zastąpią Polacy?

Kirichenko zwraca uwagę, że podejmowane dotąd przez Ukraińców aktywności zawodowe, mogą – w obliczu kryzysu gospodarczego i utraty pracy – przejąć teraz Polacy.

 - Jeśli wcześniej Ukraińcy w Polsce zajmowali wiele wolnych stanowisk pracy w sklepach, sieciach handlowych lub sektorze logistycznym, to teraz Polacy pozbawieni pracy aktywnie znajdują zatrudnienie w tych obszarach – mówi szef Gremi Personal.