Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > 400 h więcej niż Niemiec, 300 h niż Brytyjczyk. Polacy harują jak woły, rocznie przepracowujemy ogromną liczbę godzin
Radosław Święcki
Radosław Święcki 28.07.2020 02:00

400 h więcej niż Niemiec, 300 h niż Brytyjczyk. Polacy harują jak woły, rocznie przepracowujemy ogromną liczbę godzin

Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców
Pxhere/robertcarlson

Czas pracy w Polsce znacznie dłuższy niż w Niemczech

Z wyliczeń OECD wynika, że czas pracy w Polsce jest znacznie dłuższy niż w krajach Europy Zachodniej. Organizacja prezentuje dane za rok 2016. W tamtym czasie roczny czas pracy przypadający na jedną zatrudnioną osobę w Polsce wynosił 1832 godziny, podczas gdy w Niemczech było to 1448 godzin, czyli prawie o 400 godzin mniej.

Money.pl zwraca uwagę, że to tak jakby Niemiec miał 10 tygodni wolnego więcej niż Polak. Czy to oznacza, że jesteśmy bardziej pracowici niż nasi zachodni sąsiedzi bądź dajemy się wykorzystywać? Nie do końca, o czym mówi w rozmowie z portalem prezes Instytutu Badań Rynkowych (IBS) Piotr Lewandowski, komentując dane Organizacji.

Polska zapracowana najbardziej wśród rozwiniętych gospodarek 

Szef IBS wyjaśnia, że OECD analizowała czas pracy jedynie w najbardziej rozwiniętych gospodarkach przez co nie uwzględniła mniej rozwiniętych państw Azji czy Afryki, gdzie pracuje się znacznie dłużej niż w Europie. Co istotne również, statystyki Organizacji obejmowały nie tylko pracowników zatrudnionych na pełny etat, ale także na jego część.

- Ze statystyk wynika, że przeciętny czas pracy jest znacznie krótszy w krajach Beneluksu czy w Skandynawii. Tam jednak odsetek pracowników zatrudnionych na część etatu jest kilkukrotnie wyższy niż w Polsce, gdzie prawie wszyscy pracują na pełen etat - wyjaśnia Lewandowski. 

Praca w Polsce dłuższa niż na Zachodzie głównie przez zarobki

Prezes IBS zwraca uwagę, że pracownicy z zachodniej Europy pracują na część etatu, gdyż mogą sobie na to pozwolić z racji tego, że zarabiają dużo. Tymczasem w Polsce choć zarobki rosną, to są zdecydowanie mniejsze niż chociażby u naszych zachodnich sąsiadów.  Lewandowski podkreśla również, że gdyby statystyki OECD odnośnie czasu pracy dotyczyły wyłącznie osób pracujących na cały etat, wówczas znaleźlibyśmy się w okolicach średniej i znaleźliby się przed nami np. Brytyjczycy, którzy według przyjętych przez Organizację zasad pracują ponad 300 godzin rocznie krócej niż Polacy. 

Z danych OECD wynika, że prawdziwymi rekordzistami, jeśli chodzi o liczbę przepracowanych godzin są mieszkańcy Turcji, którzy pracują rocznie aż 2200 godzin. Mniej więcej tyle samo czasu co Polacy pracują Amerykanie, Węgrzy czy Grecy.