Prawo i Sprawiedliwość. Program na wybory parlamentarne 2023
W 2019 r. Prawo i Sprawiedliwość po raz drugi z rzędu wygrało wybory parlamentarne. Przez ostatnich osiem lat rządów partia Jarosława Kaczyńskiego zyskała zaufanie i sympatię wielu Polaków. W 2015 r. prawicowe ugrupowanie zrewolucjonizowało podejście do zasiłków, proponując pierwszy taki program socjalny w Polsce - "Rodzina 500+”. Czym tym razem Jarosław Kaczyński chce przekonać wyborców?
Prawo i Sprawiedliwość
Już w najbliższą niedzielę Polacy zdecydują o tym, które ugrupowanie polityczne będzie rządzić w Polsce przez następne cztery lata. Do głosowania, w którym zostanie wybranych 460 posłów i 100 senatorów, zostało zaledwie kilkadziesiąt godzin. Każda z partii politycznych przedstawiła swój program, którym pragnie zdobyć zaufanie i głosy wyborców. Kampania partii rządzącej wystartowała pod hasłem „Bezpieczna przyszłość Polaków”. Program PiS zakłada m.in. wprowadzenie emerytur stażowych, rewitalizację osiedli czy dofinansowanie wycieczek szkolnych.
3600 zł więcej w portfelu, wcześniejsza emerytura i renta wdowia. Sprawdzamy, jak partie walczą o głosy seniorówPostulaty i założenia Prawa i Sprawiedliwości
Program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości składa się z pięciu rozdziałów: 1. Wyzwania postkomunizmu, 2. Wartości i zasady, 3. Nasze osiągnięcia, 4. Perspektywa do 2031 roku, 5. Nasza wizja Polski po 2031 roku.
Do najważniejszych postulatów partii rządzącej możemy zaliczyć:
- Emerytury stażowe - po 38 latach pracy dla kobiet i 43 latach pracy dla mężczyzn.
- "Przyjazne Osiedle" - modernizacja i rewitalizacja bloków
- Kontynuację programu "Pierwsze Mieszkanie”
- Zapewnienie dalszego funkcjonowania programu “Kredyt 2 procent”
- "Dobry posiłek" - poprawa jakości posiłków dla pacjentów w szpitalach
- Wprowadzenie bezpłatnych biletów kolejowych dla seniorów od 70. roku życia
- Wsparcie finansowe uniwersytetów trzeciego wieku
- "Bon szkolny” - dofinansowanie dwudniowych wycieczek edukacyjnych dla każdego ucznia w kraju
- Podniesienie 500 plus do 800 plus od 1 stycznia 2024 r.
- Darmowe leki dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz seniorów 65 plus
- "Lokalna Półka" - obowiązek dla marketów, aby w swojej ofercie miały minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców
- Zniesienie opłat na autostradach dla samochodów osobowych.
"Konkrety PiS"
Prawo i Sprawiedliwość sukcesywnie przedstawiało swój program nazywany “konkretami PiS”. Propozycje partii rządzącej skierowane są do różnych grup społecznych, ale przede wszystkim do emerytów, rodzin i osób pracujących. Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem fakt, iż PiS zapowiada rozszerzenie istniejących programów socjalnych, np. podwyższenie świadczenia 500 plus do 800 plus. Jest to ukłon w stronę rodzin z dziećmi, które w ostatnich miesiącach zmagają się z wszechobecną drożyzną. Emerytury stażowe, polityka mieszkaniowa czy programy wsparcia seniorów to ciekawe propozycje, które mogą zainteresować wielu Polaków. Czy te propozycje są wystarczające, żeby PiS zachował władzę?
Źródło: pis.org.pl.