Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Prawo jazdy od 17. roku życia? Jest propozycja ministerstwa
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 19.10.2024 08:31

Prawo jazdy od 17. roku życia? Jest propozycja ministerstwa

nauka jazdy, L-ka
Fot. East News/Arkadiusz Ziółek

W Polsce byłaby to całkowita nowość, ale w Europie — norma. W ślad za wieloma innymi krajami Unii Europejskiej, Ministerstwo Infrastruktury proponuje obniżenie wieku umożliwiającego zdobycie prawa jazdy kategorii B. Warunki mogą jednak zaskoczyć. Nie tylko kierowca będzie musiał pamiętać o przepisach.

Prawo jazdy dla 17-latków?

Temat szybszego uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami powrócił w czasie czwartkowego posiedzenia podkomisji stałej ds. transportu  drogowego, drogownictwa i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Obecnie kurs na prawo jazdy można rozpocząć nie wcześniej niż 3 miesiące przed 18. urodzinami, a kierowcami kategorii B. zostają tylko osoby pełnoletnie. W Unii Europejskiej młodsi kierowcy to jednak norma — prawo jazdy 17-latkowie mogą uzyskać m.in. w Niemczech, Francji, Danii czy na Węgrzech. Również w tych krajach obowiązują jednak dodatkowe warunki i resort dobrze o tym wie. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, będą się wiązać z pewnymi ograniczeniami.

 

ZUS obniża emerytury. Wiadomo, kto straci

Kto będzie mógł uzyskać prawo jazdy w wieku 17 lat?

Jeśli Ministerstwo Infrastruktury wprowadzi zapowiadane zmiany, 17-latkowie będą mogli prowadzić pojazdy kat. B. Co bardzo ważne, o uprawnienia będą mogli starać się jedynie za pisemną zgodę rodziców, ale warunków jest znacznie więcej. Tak jak w innych krajach europejskich, niepełnoletni kierowca mógłby prowadzić samochód jedynie pod okiem opiekuna. Pasażer pełniący taką rolę musi być doświadczonym kierowcą z co najmniej 5-letnim stażem, posiadać prawo jazdy kat. B i nienaganną historię jazdy. Podobnie jak sam kierowca, opiekun również musi być trzeźwy. 17-letniego kierowcę czekałby natomiast okres próbny.
 

Prawo jazdy od 17 lat. Trzeba spełnić warunki

Na czym polegałby taki okres próbny? W tym czasie osoba kierująca pojazdem nie mogłaby przekraczać prędkości 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim, i 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej. Zgodnie z zapowiedzią wiceministra Stanisława Bukowca, świeżo upieczony kierowca nie mógłby również wykonywać przewozu osób taksówką ani w ramach przewozu okazjonalnego.

Obecnie młodsze osoby również mogą uzyskać prawo jazdy, jednak nie kat. B., a B1. Dotyczy to potencjalnych kierowców, którzy ukończyli 16. lat. W tym wieku mogą również starać się o prawo jazdy kat. A1.