biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Finanse > Prezenty komunijne pod okiem fiskusa. W 2025 roku od niektórych trzeba będzie zapłacić podatek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 29.04.2025 12:19

Prezenty komunijne pod okiem fiskusa. W 2025 roku od niektórych trzeba będzie zapłacić podatek

prezenty komunijne, pieniądze
Fot. Zofia i Marek Bazak/East News

Już niebawem w Polsce rozpocznie się sezon komunijny. Przyjęcie przez dziecko sakramentu wiąże się z wieloma kosztami i obowiązkami dla rodziców. Okazuje się, że powinni zwrócić szczególną uwagę na prezenty, które dostaną ich pociechy. Od niektórych komunijnych upominków trzeba będzie bowiem zapłacić podatek. Przedstawiamy szczegóły.

Pierwsza Komunia Święta to gigantyczny wydatek

Pierwsza Komunia Święta to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego katolika. Sezon komunijny w Polsce rozpocznie się już niebawem. W niektórych miejscach w kraju dzieci po raz pierwszy przyjmą ten sakrament już pod koniec kwietnia, a w innych parafiach odbędzie się to na początku czerwca. Ta podniosła uroczystość to nie tylko radosny moment dla dzieci i ich rodziców, ale także i gigantyczny wydatek.

Pojawia się coraz więcej trendów komunijnych, którym ulegają rodzice, co prowadzi do tego, że muszą sięgnąć głębiej do kieszeni. W wielu przypadkach wyprawiają huczne przyjęcia komunijne w salach lub restauracjach. Aktualnie średnie ceny “talerzyków” komunijnych wynoszą od 200 do 250 złotych. To jednak niejedyne koszty, które trzeba pokryć. Należy wziąć pod uwagę też opłaty między innymi za tort, medaliki czy wystrój sali.

communion-2110404_1280.jpg
Fot. lininha_bs/Pixabay
Marta Dębska, Władimir Putin
Wybucha wojna. Co zabierasz oprócz gotówki?
Pogrzeb papieża Franciszka. Ceny biletów rosną, noclegi znikają. Tyle trzeba zapłacić za wyjazd Tak oszukują "polskie sklepy". Polacy płaczą ze wzruszenia i złości. Poszkodowanych są setki

Ile dać do koperty na komunię w 2025 roku? Tak Polacy wyliczają kwotę

Goście zaproszeni na przyjęcie z okazji Pierwszej Komunii Świętej w zdecydowanej większości zdają sobie sprawę z rosnących kosztów organizacji takiej uroczystości. To z kolei wpływa na wartość prezentów, którymi obdarowują dzieci. Trendy zmieniają się także i w tym przypadku. Aktualnie jedne z najpopularniejszych są wszelkiego rodzaju gadżety elektroniczne - smartfony, komputery, smartwatche czy drony. W ostatnim czasie uznanie zdobyły także pudełka wypełnione religijnymi symbolami.

Pomimo zmieniających się trendów, wciąż najpopularniejszym podarunkiem na Pierwszą Komunię Świętą pozostają koperty wypełnione banknotami. Goście zaproszeni na przyjęcie zachodzą w głowę, ile powinni do takiej koperty włożyć. Coraz więcej tego typu pytań pojawia się w mediach społecznościowych. Okazuje się, że Polacy znaleźli pewien sposób.

rosary-1757435_1280.jpg
Fot. pompi/Pixabay

Coraz powszechniejsze wśród gości staje się wyliczanie kwoty do koperty na postawie tego, ile kosztuje talerzyk. Internauci w mediach społecznościowych radzą również, by wziąć pod uwagę liczbę domowników, którzy wybierają się na przyjęcie oraz region, w którym odbywa się uroczystość. Takie metody spotykają się z negatywnymi reakcjami internautów. Użytkownicy podnoszą, że podczas tego wydarzenia prezenty wcale nie są najważniejsze, a samo przyjęcie sakramentu.

Chrzestni oraz inni krewni jednak bardzo często decydują się na wartościowe prezenty. Rodzice powinni wówczas zwrócić szczególną uwagę na przepisy związane z odprowadzaniem podatku od podarunków komunijnych. W wielu przypadkach trzeba będzie zapłacić fiskusowi. Jeśli nie dopilnujemy tego obowiązku, czeka nas kara.

Prezenty na komunię pod lupą skarbówki. W tym przypadku zapłacisz podatek

Zgodnie z prawem podatkowym, każdy prezent o określonej wartości, jest traktowany jako darowizna. Oznacza to, że w niektórych przypadkach konieczne będzie odprowadzenie podatku od prezentu komunijnego. Kluczowe tutaj są progi kwotowe, które są różne w zależności od tego, jaki jest stopień pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowanym. W przypadku, gdy wartość podarunku będzie przekraczała ustalone kwoty, trzeba będzie zapłacić fiskusowi podatek. Co bardzo ważne, ten obowiązek nie dotyczy wyłącznie gotówki, ale również i innych prezentów. Kwoty wolne od podatku zależą od tzw. grupy podatkowej:

  • Grupa I (najbliższa rodzina - rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, dzieci, wnuki, teściowie) - 36 120 zł w ciągu 5 lat od jednej osoby;
  • Grupa II (wujkowie, ciotki, kuzyni, szwagrowie) - 27 090 zł;
  • Grupa III (osoby niespokrewnione) - 5 733 zł.

Co bardzo istotne, fiskus bierze pod uwagę nie tylko wartość jednego podarunku, ale łączne przekazanie środków w ciągu pięciu lat. W sytuacji, gdy wartość prezentu przekracza dany próg kwotowy, rodzice mają obowiązek zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Muszą zrobić to w ciągu sześciu miesięcy. Jeżeli nie dopełnią tego obowiązku, skarbówka może nałożyć wysoki podatek (nawet do 20 proc. wartości darowizny) oraz grzywnę.

Warto mieć na uwadze, że fiskus może otrzymać informację o niezgłoszonej darowiźnie, chociażby z kontroli kont bankowych, a nawet poprzez donosy składane przez członków rodziny. Darowiznę należy zgłosić na formularzu SD-Z2. Należy dostarczyć go do odpowiedniej placówki urzędu skarbowego. Kontrole prezentów komunijnych są dość rzadkie, ale mogą się zdarzać, zwłaszcza w przypadku większych kwot.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: