BiznesINFO.pl Polska i Świat Wybory powszechne czy prezydent wybierany przez parlament? Powinniśmy zmienić zasady?
eastnews/Piotr Molecki

Wybory powszechne czy prezydent wybierany przez parlament? Powinniśmy zmienić zasady?

10 lipca 2020
Autor tekstu: Radosław Święcki

Kto powinien wybierać prezydenta?

Co jakiś czas w Polsce wraca dyskusja czy prezydent naszego kraju powinien być wybierany w wyborach powszechnych  czy też może  - jak to miało miejsce za dawnych czasów - powinien być wybierany przez Zgromadzenie Narodowe, czyli posłów i senatorów.

Zwolennicy tej drugiej opcji podnoszą argument, że zgodnie z obecną konstytucją uprawnienia prezydenta są niewielkie i ograniczają się one de facto do funkcji reprezentacyjnych, w związku z czym nie ma sensu organizować całej infrastruktury wyborczej, tylko po to, by wybrać kogoś, kto nie ma możliwości wykazania się większą aktywnością. Zwolennicy tej koncepcji przywołują przykład Niemiec, gdzie kompetencje prezydenta również są niewielkie i jest on wybierany przez parlament. Podnoszona jest tu również kwestia dużych pieniędzy, które przeznaczane są na organizację wyborów. Gdyby prezydenta wybierali posłowie i senatorowie, wówczas środki te mogłyby zostać przeznaczone na ważniejsze potrzeby.

Z kolei zwolennicy zachowania wyborów powszechnych wskazują, że są to ulubione przez Polaków wybory, o czym świadczą chociażby dane dotyczące frekwencji. Skoro wszyscy przyzwyczaili się do wyboru głowy państwa w taki sposób, to nie należy tego zmieniać.

Bezpiecznik czy destruktor?

Inny argument, który był dość mocno podnoszony w tej kampanii przez zwolenników Rafała Trzaskowskiego, dotyczy tego, że prezydent może być swoistym “bezpiecznikiem” przed działaniami rządu. Sympatycy Andrzeja Dudy wskazują jednak, że nie należy pozwolić na to, by prezydentem został destruktor, którego jedynym zadaniem będzie wetowanie wszelkich posunięć rządzących.

Jakie jest państwa zdanie w tej kwestii? Czy prezydent RP powinien być wybierany na dotychczasowych zasadach, czy powinien być wybierany przez posłów i senatorów?

Przypomnijmy, że w najnowszej historii Polski prezydent RP wybierany był przez Zgromadzenie Narodowe tylko raz. Sytuacja ta miała miejsce w lipcu 1989 roku, kiedy to posłowie i senatorowie zdecydowali o wyborze na prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. Rok później zdecydowano jednak o rozpisaniu wyborów powszechnych i od 30 lat prezydent wybierany jest przez uprawnionych do tego wyborców. W pierwszych powszechnych wyborach prezydenckich III RP zwyciężył Lech Wałęsa. W kolejnych wyborach wygrywali natomiast Aleksander Kwaśniewski (jako jedyny dotychczas wywalczył reelekcję), Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda.

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat