Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Prezydent podpisał ustawę o wyrobach winiarskich. Ułatwi to życie małym producentom wina
Joanna Leja
Joanna Leja 26.12.2021 01:00

Prezydent podpisał ustawę o wyrobach winiarskich. Ułatwi to życie małym producentom wina

EN 01435691 0035 (1)
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wyrobach winiarskich. Nowe przepisy zwalniają drobnych producentów wina z obowiązku posiadania zezwolenia na obrót hurtowy, co umożliwi bezpośrednią sprzedaż takich napojów do restauracji i lokalnych placówek handlowych.

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała we wtorek, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wyrobach winiarskich.

Jak czytamy w komunikacie celem ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich, jest kompleksowa regulacja zagadnień związanych z produkcją i rynkiem wyrobów winiarskich.

Ustawa o wyrobach winiarskich to nowa kompleksowa ustawa, która przejęła większość przepisów z ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich. Dostosowała polskie prawo do przepisów UE. Ujednoliciła i uprościła wymagania dotyczące wpisu do rejestru działalności regulowanej.

Drobni producenci wina odetchną z ulgą

Dzięki tej ustawie drobni producenci wina zostaną zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na obrót hurtowy. Umożliwi to bezpośrednią sprzedaż takich napojów do restauracji i lokalnych sklepów.

Termin zgłaszania chęci produkcji wina w danym roku, został przesunięty o dwa miesiące. Wprowadzono uproszenia i zniesiono niektóre obciążenia administracyjnych w stosunku do obecnie obowiązujących uregulowań związanych z gromadzeniem danych statystycznych w zakresie rynku wina.

Nowa ustawa przewiduje wydanie czterech rozporządzeń ministra rolnictwa. Pozwala na zwiększenie maksymalnej wielkości produkcji wysokojakościowych fermentowanych napojów winiarskich przez drobnych producentów wina z 10 tys. l/rok do 100 tys. l/rok.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 39, który wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia (art. 39 ustawy reguluje kwestie związane z dostępem do danych zawartych w rejestrze, ewidencji winnic oraz innych danych zgromadzonych na podstawie przepisów rozdziału czwartego ustawy „organizacja rynku wina”, które będą gromadzone w systemie teleinformatycznym).