Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Prokuratura zdecydowała ws. Macierewicza. "Zdrada dyplomatyczna" - 10 lat więzienia
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 03.01.2025 20:21

Prokuratura zdecydowała ws. Macierewicza. "Zdrada dyplomatyczna" - 10 lat więzienia

Macierewicz
fot. Pawel Wodzynski, East News

„Prokurator wszczął śledztwo w sprawie przestępstwa zdrady dyplomatycznej (art. 129 kk)” – poinformowała 3 stycznia Prokuratura Krajowa. Postępowania dotyczy byłego Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza. Jego decyzje nie tylko miały osłabić obronność Rzeczypospolitej, ale narazić ją również na znaczne koszty. O co dokładnie chodzi?

Zdrada Antoniego Macierewicza?

Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie zarzutu „zdrady dyplomatycznej" wobec byłego ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza. Decyzja dotyczy jego działań z lat 2015–2016, kiedy jako szef MON podjął decyzję o wycofaniu Polski z międzynarodowego programu Multi-Role Tanker Transport Fleet (MMF), znanego jako "Karkonosze". 

Jak podała prokuratura, postępowanie obejmuje podejrzenie działania na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z zagranicznymi partnerami, co potencjalnie mogło negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo państwa.

Rosja odcięła dostawy gazu do Europy. Bruksela reaguje, Słowacja grozi

Osłabienie zdolności obronnych Rzeczypospolitej

Decyzja prokuratury to konsekwencja środy 30 listopada 2024 r., kiedy przewodniczący gen. Jarosław Stróżyk zaprezentował najważniejsze wnioski raportu komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w latach 2004-2024. 

Komisja jednogłośnie rekomenduje przekazanie zebranych materiałów właściwej prokuraturze, celem dokonania oceny prawno-karnej pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa przez Antoniego Macierewicza z art. 129 Kodeksu Karnego, tj. zdrady dyplomatycznej — ogłosił wówczas gen. Stróżyk.

Śledztwo w istocie dotyczy przestępstwa określonego w art. 129 Kodeksu karnego, czyli zdrady dyplomatycznej, za które grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzja o jego wszczęciu została podjęta 2 stycznia, na podstawie zebranych dowodów, które wskazują na możliwe konsekwencje wycofania Polski z programu „Karkonosze". 

Jak zauważono, decyzja Macierewicza mogła przyczynić się do osłabienia zdolności obronnych kraju, w tym możliwości strategicznego transportu, ewakuacji medycznej oraz tankowania w powietrzu.

Polska bez „Karkonoszy”

Program „Karkonosze" miał kluczowe znaczenie dla rozwoju zdolności operacyjnych Sił Zbrojnych RP. Polska, będąc częścią NATO-wskiej inicjatywy Multi-Role Tanker Transport Fleet (MMF), miała zyskać dostęp do specjalistycznych samolotów wielozadaniowych, umożliwiających transport strategiczny oraz wsparcie działań bojowych. Prokuratura wskazała, że rezygnacja z udziału w programie mogła znacząco obniżyć zdolności obronne Polski, w tym zapewnienie ciągłości obrony powietrznej. 

Wycofanie się Polski z tego programu nie tylko pozbawiło kraj dostępu do nowoczesnej technologii, ale również wpłynęło na współpracę w ramach sojuszu i mogło obniżyć wiarygodność Polski w oczach strategicznych partnerów. Dodatkowo MON miało spowodować straty finansowe w wysokości 473 600 euro, co dodatkowo obciąża byłego ministra.