Przed wyborami Polacy powinni to sprawdzić. Stracą prawo, jeśli zignorują termin
Już za niespełna miesiąc Polacy ruszą do urn, aby wybrać prezydenta. Pierwsza tura wyborów została zaplanowana na 18 maja. Jeżeli chcemy spełnić obywatelski obowiązek, tego dnia powinniśmy udać się do urn i oddać głos na wybranego kandydata. Może się jednak zdarzyć, że udamy się do komisji, a na liście nie będzie naszego nazwiska. Wystarczy jeden szczegół, a wyborcza niedziela może skończyć się dla nas szybciej, niż się zaczęła. Jakie formalności musisz spełnić, żeby móc oddać głos?
Miejsce zameldowania nie musi oznaczać miejsca głosowania. Ale jest haczyk
Wybory prezydenckie 2025 zbliżają się wielkimi krokami. Dlatego już teraz warto wiedzieć, gdzie będziemy mogli oddać głos – zwłaszcza jeśli nie mieszkamy tam, gdzie jesteśmy zameldowani. Wbrew pozorom nie wystarczy pojawić się w dowolnym lokalu wyborczym. Automatyczne przypisanie do listy wyborców odbywa się na podstawie stałego meldunku , a nie rzeczywistego miejsca pobytu.
Na listach znajdą się więc tylko te osoby, które są zameldowane na pobyt stały w danej gminie , posiadają pełne prawo wyborcze i ukończyły 18 lat . W przypadku, gdy nasz meldunek i miejsce zamieszkania to dwa różne adresy, trzeba działać samodzielnie i z odpowiednim wyprzedzeniem.
Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na podróż w rodzinne strony. Istnieją dwie legalne i darmowe drogi, by móc głosować tam, gdzie aktualnie przebywamy. Ale jak to często bywa – diabeł tkwi w szczegółach , a nieświadomość lub opieszałość może pozbawić nas możliwości udziału w wyborach.

To nic nie kosztuje i możesz załatwić to online. Ale nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę
Wszystkie potrzebne formalności można dopełnić bez wychodzenia z domu. Wystarczy komputer lub telefon z dostępem do internetu. Zarówno wpis do rejestru wyborców, jak i jednorazowa zmiana miejsca głosowania są całkowicie bezpłatne , ale wymagają naszej inicjatywy.
Do dyspozycji mamy dwie opcje:
- Wpisanie się do rejestru wyborców – to rozwiązanie dla tych, którzy na stałe mieszkają w innej gminie niż ta, gdzie są zameldowani i chcą tam głosować przy każdych kolejnych wyborach.
- Jednorazowa zmiana miejsca głosowania – idealna dla tych, którzy w dniu wyborów będą poza miejscem zamieszkania, np. na urlopie czy delegacji, i chcą głosować tylko w innej gminie tymczasowo .
Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, można skorzystać z serwisu gov.pl – potrzebne będą dane logowania do Profilu Zaufanego , e-dowodu lub inna metoda potwierdzenia tożsamości. Do wniosku można dołączyć dokumenty potwierdzające miejsce zamieszkania, takie jak: umowa najmu, rachunek za media, karta mieszkańca, oświadczenie właściciela lokalu czy umowa o pracę .
Należy też mieć na uwadze, że urzędnicy mają pięć dni roboczych na rozpatrzenie wniosku , a w przypadku odwołania – czas ten może się wydłużyć. Dlatego nie warto czekać do ostatniej chwili .
Jak przypomina rządowy poradnik:
(….)Pamiętaj, że urząd ma 5 dni, aby rozpatrzyć twój wniosek. Jeśli odwołasz się od jego decyzji i złożysz skargę, urząd będzie potrzebował więcej czasu, aby ją rozpatrzyć.
(Źródło: gov.pl)
Zbliża się ważna data. Tylko do niej możesz załatwić formalności i zagłosować gdzie chcesz
Według obowiązujących przepisów wniosek o jednorazową zmianę miejsca zamieszkania można złożyć najwcześniej 44 dni przed dniem wyborów, ale nie później niż 3 dni przed dniem wyborów. Pamiętajmy, że urzędy muszą mieć czas na rozpatrzenie decyzji.
Wybór jednej z dwóch opcji – stałego dopisania się do rejestru wyborców lub jednorazowej zmiany miejsca głosowania – zależy od sytuacji życiowej danej osoby. Obie opcje umożliwiają głosowanie tam, gdzie naprawdę mieszkamy, bez konieczności wracania do rodzinnych miejscowości.

Warto przypomnieć, że:
- wpisanie do rejestru wyborców skutkuje zmianą miejsca głosowania na stałe ,
- jednorazowa zmiana obowiązuje tylko na czas jednej elekcji .
Co ważne, załatwienie tej sprawy urzędowej jest bezpłatne.
Żadna z gmin nie ma prawa pobierać opłaty za przyjęcie i rozpatrzenie takiego wniosku
, niezależnie od wybranej formy. To w pełni
darmowa usługa publiczna
, której
terminu lepiej pilnować
. W przeciwnym razie, nawet jeśli pojawisz się w lokalu wyborczym,
nie będziesz miał prawa wrzucić głosu do urny
.