Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Przeprowadzka do Niemiec albo "na bruk". Polscy pracownicy postawieni pod ścianą
Michał Górecki
Michał Górecki 30.07.2024 19:59

Przeprowadzka do Niemiec albo "na bruk". Polscy pracownicy postawieni pod ścianą

GPO Generator Produkcja Opole Sp. z o.o.
Fot. Google Maps

Pracownicy spółki GPO Generator Produkcja Opole dostali oferty “w jedną stronę”; po zlikwidowaniu zakładu na południu miasta mają do wyboru bezrobocie, lub podążanie za pracodawcą na północ Niemiec - do Magdeburgu. Zdecydować będzie musiało ponad 200 osób.

Opole: firma zamyka produkcję i przenosi się do Niemiec. Pracownicy mają dwa wyjścia

Emigracja albo bezrobocie - przed takim wyborem najpewniej staje właśnie przeszło 200 pracowników firmy GPO Generator Produkcja Opole ze stolicy najmniejszego województwa w Polsce. O likwidacyjnej decyzji zarządu informuje lokalna gazeta Polski Press Nowa Trybuna Opolska i Radio Opole. To drugie - precyzuje, że pracownicy otrzymali informację o zamknięciu zakładu w poniedziałek 29 lipca. 

Otrzymaliśmy propozycję, że można przejść do zakładu w Magdeburgu na warunkach niemieckich i tutaj pracodawca będzie pomagał właśnie w załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności, żeby tam przejść oraz w znalezieniu mieszkania tam już w Niemczech - czytamy.

Zobacz też: Masowe zwolnienia u górniczego giganta. Spółka dopiero co podniosła pensje

Wymuszona dobroczynność? Katolicy szykują przewrót w 800+. W ZUS jak w kościele

Interweniuje Solidarność

Głos w sprawie zabrała już lokalna delegacja NSZZ Solidarność. Przewodniczący Dariusz Brzęczek spotkał się ze związkowcami z zakładu, którym przewodniczył Marek Szaforz. Solidarność przekazała, że spotkanie odbyło się we wtorek 30 lipca, na razie szczegółów nie sprecyzowano.

Zrzut ekranu 2024-07-30 195425.png
Źródło: NSZZ Solidarność, solidarnosc.org/opole

Firma produkuje generatory dla niemieckiego przedsiębiorstwa

Firma GPO zajmowała (zajmuje) się produkcją generatorów dla niemieckiego przedsiębiorstwa Enercon - to z kolei siedzibę ma właśnie w Magdeburgu i Aurich (północne Niemcy, wybrzeże Dolnej Saksonii, blisko pogranicza holenderskiego). Stąd pracownicy otrzymują propozycje przeniesienia się do Niemiec razem z firmą - do tych dwóch miejsc. 

Enercon to największy producent turbin wiatrowych w Niemczech i jeden ze światowych potentatów. Firma powstała w 1984 r., a jej oddział w Opolu działa od 2015 r. Ale tylko do końca października, gdy zakład zostanie zlikwidowany. Jako powód decyzji o likwidacji delegaci opolskiej Solidarności przekazują, za pracownikami, “ekonomię”. Wiadomo, że odbyło się też spotkanie z głównym prezesem spółki z Niemiec.