Rafał Brzoska żegna się z rządowym zespołem ds. deregulacji. Podał powód

Rafał Brzoska, szef firmy InPost i lider rządowego zespołu ds. deregulacji, żegna się ze swoją funkcją. Do tej pory rząd rozpatrzył 173 propozycje, które opracowała grupa ekspertów pod jego kierownictwem. Teraz przedsiębiorca ma już inne plany, niezwiązane z pracą dla rządu. Podał powód swojej decyzji.
Rząd pracuje nad wdrożeniem propozycji zespołu Rafała Brzoski
Rafał Brzoska objął funkcję szefa zespołu ds. deregulacji w lutym 2025 roku. Już na początku marca grupa ekspertów pod kierownictwem biznesmena przedstawiła pierwsze propozycje.
Wśród nich znalazły się m.in. ograniczenie nadużyć w stosowaniu aresztów tymczasowych, niekaranie podatników i księgowych za niecelowe błędy i pomyłki, zastosowanie instytucji "milczącego załatwienia sprawy" przy przekroczeniu przez urzędników czasu na odpowiedź zawartego w przepisach oraz wprowadzenie „zasady domniemania niewinności podatnika". Teraz biznesmen zapowiedział, że z końcem maja żegna się z zespołem i wraca do swoich obowiązków prezesa InPostu.
Zobacz też: Rzadki moment na rynku nieruchomości. Ekspert: "Widać to w ofertach". Ale nie potrwa długo
Brzoska chce rewolucji dla kierowców i pacjentów SOR. Jest jedno "ale" Wiadomo, ile zarobił Rafał Brzoska. Jego wynagrodzenie co roku rośnieInPost pnie się w górę w Wielkiej Brytanii
W rozmowie z PAP przedsiębiorca stwierdził, że w ciągu “100 dni jego pracy dla dobra publicznego” w stworzonej przez niego inicjatywie "SprawdzaMY", InPost nie ucierpiał. Dodał jednak, że “w dłuższym okresie ”żadna firma nie jest w stanie rozwijać się bez lidera".
Jako szef firmy InPost Rafał Brzoska ma w bieżącej agendzie zarządzanie dużym przejęciem zagranicznym z początku kwietnia: firmy Yodel – największego brytyjskiego kuriera. To sprawiło, że InPost trafił do pierwszej trójki przedsiębiorców tej branży w Wielkiej Brytanii.

Rafał Brzoska: te przepisy najbardziej szkodzą przedsiębiorcom i podatnikom
Podsumowując swoją pracę w zespole ds. deregulacji Rafał Brzoska wskazał też, który z obecnie obowiązujących przepisów najbardziej szkodzi polskim przedsiębiorcom i podatnikom. W jego ocenie jest to brak domniemania niewinności podatnika w starciu z machiną państwa.
Proszę zauważyć, że w prawie karnym każdemu przestępcy, nawet jeśli zabije albo zgwałci, prokurator musi udowodnić, że taki czyn zabroniony popełnił, a w niektórych przypadkach, że zrobił to umyślnie. A podatnik? To on musi udowadniać, że jest niewinny, że błąd, który popełnił nie był celowy - zwrócił uwagę szef InPostu.
Rafał Brzoska w rozmowie z PAP ocenił też, że polskie przepisy są bardziej korzystne dla zagranicznych korporacji niż dla rodzimych przedsiębiorstw. Jego zdaniem narzucone przez Brukselę przepisy ograniczają naszą konkurencyjność. Jako przykład wskazał mechanizm cen transferowych, pozwalający zagranicznym koncernom na wyprowadzanie część zysków, co skutkuje zmniejszeniem podstawy opodatkowania w Polsce.
- Deregulacja ma m.in. służyć również wyeliminowaniu tego zjawiska – podsumował Rafał Brzoska.





































