Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia mogą skorzystać z badań, które są w całości refundowane przez NFZ. Nie zawsze jednak można wejść do przychodni i poprosić o wykonanie badania - trzeba spełnić pewne warunki.
Badania za darmo
Darmowe badania przysługują każdemu, kto jest uprawniony do świadczeń i przebywa lub mieszka na terenie Polski. Z informacji portalu Gazeta.pl wynika jednak, że nie jest to jedyny warunek.
Skorzystanie z bezpłatnych badań jest możliwe tylko wtedy, gdy o ich przeprowadzeniu zdecyduje lekarz posiadający umowę z NFZ. Wszystkie zlecone badania muszą być niezbędne do wystawienia diagnozy.
Jak również podaje Gazeta.pl, przeprowadzenie badań za darmo jest możliwe wyłącznie w poradniach, które również posiadają umowę z NFZ. Nie może ich przeprowadzić lekarz rodzinny.
Lista jest długa
Z informacji przekazywanych przez Interię wynika również, że lista refundowanych badań jest dość długa. Znalazły się na niej zarówno te czysto kontrolne, jak również i mniej typowe.
W kategorii badań kontrolnych znalazły się m.in. badania hematologiczne. Dotyczą one sprawdzenia krwi pod kątem możliwych chorób poprzez analizę jej składu.
Nie wszyscy skorzystają
NFZ refunduje również badania prenatalne. Jednakże z informacji Interii wynika, że nie wszystkie Polki mogą z nich skorzystać. Trzeba mieć m.in.ukończone 35 lat, w badaniach stwierdzono większe ryzyko aberracji chromosomowej lub rodzice dziecka posiadają aberrację.
Gazeta.pl wskazuje również, że za darmo przysługują również m.in. badania EKG, USG czy spirometria. W tym gronie znajdują się także zdjęcia radiologiczne czy badania moczu i kału.