BiznesINFO.pl
Rejestracja na szczepienia dla seniorów. Co trzeba wiedzieć?

Marek BAZAK/East News

Rejestracja na szczepienie dla 69+ już na dniach. Niedzielski chce ją zakończyć w 2 tygodnie

2 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 69. roku życia ma ruszyć już za kilka dni. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o istotnych zmianach, o których emeryci powinni wiedzieć.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy zakończy się akcja szczepień

  • Co zmieni się w rejestracji na szczepienia

  • Kiedy ruszą zapisy na szczepienia dla nauczycieli

Rejestracja na szczepienia dla osób 69+

Minister zdrowia Adam Niedzielski był w poniedziałek gościem Radia Plus. Na antenie szef resortu został zapytany o słowa głównego doradcy premiera ds. COVID-19 prof. Andrzeja Horbana, który w TVN 24 wypowiadał się na temat szczepień nauczycieli akademickich. Zdaniem profesora, powinno się bowiem w pierwszej kolejności zaszczepić wszystkich seniorów, co wymaga przerwania szczepień nauczycieli.

- Rada Medyczna, nie tylko ja, stoimy na stanowisku, że należy szczepić ludzi starszych. To są ludzie, którzy umierają, jeśli zachorują na COVID-19. Śmiertelność 20-procentowa jest śmiertelnością olbrzymią - zgodził się z Horbanem minister zdrowia cytowany przez PAP.

Niedzielski dodał jednak, że wszyscy nauczyciele i wykładowcy powinni być spokojni, ponieważ nie przewiduje w tej chwili decyzji dotyczącej przerwania szczepień w ich grupie zawodowej.

Szef resortu podkreślił, że akcja szczepień najprawdopodobniej zakończy się za 2 – 3 tygodnie, ponieważ wszyscy chętni się już zgłosili i mają już wyznaczone terminy.

- W tym sensie nie wyobrażam sobie przerwania procesu szczepienia nauczycieli i to jeszcze w jego połowie czy w trzech czwartych zaawansowania tego procesu - mówił minister na antenie Radia Plus.

Zmiana w rejestracji na szczepienia

Szef resortu podkreślił jednocześnie, że oczywiste jest, że przy możliwości szczepień preparatem AstraZeneca osób do 69. roku życia, trzeba skoncentrować się na szczepieniach seniorów.

- Dlatego za chwilę otworzymy nabory, czyli możliwość zgłoszenia dla osób w wieku 69 lat, bo będziemy mieli tutaj takie kohorty roczne, potem oczywiście kolejne [rocznik] w miarę możliwości - przekazał minister i dodał, że szczepienia w grupie wiekowej 69 lat są kwestią czasu, ponieważ rząd chce, by do połowy marca zaszczepione były wszystkie starsze osoby.

Oprócz tego, minister zdrowia potwierdził, że możliwość rejestracji na szczepienia będzie otwierana kolejno dla poszczególnych roczników, a nie jak do tej pory dla określonych grup wiekowych.

Minister zdrowia podkreślił, że liczebność każdego kolejnego rocznika przewidzianego do szczepienia jest coraz większa, przekazała PAP.

Szczepienia dla nauczycieli i nauczycieli akademickich

Od 2 marca otworzy się rejestracja na szczepienia dla nauczycieli i nauczycieli akademickich, poinformowało w piątek Ministerstwo Edukacji i Nauki. Na zapisy nie ma zbyt wiele czasu, ponieważ będą trwały tylko do 3 marca.

"Już wkrótce nauczyciele oświatowi i akademiccy w wieku do 69 lat będą mieli możliwość zarejestrowania się na szczepienia przeciw COVID-19. Zapisy ruszą od wtorku, 2 marca od godz. 8.00 i potrwają do 3 marca, do końca dnia. Zapraszamy wszystkie uprawione osoby do zgłaszania się" - przekazała rzeczniczka MEiN Anna Ostrowska i dodała, że nauczyciele, którzy nie skorzystali z rejestracji wcześniej, mimo że byli do tego uprawnieni, także będą mogli zarejestrować się na szczepienie.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
Kiedy koniec obostrzeń? Szef resortu realnie o powrocie do normalności

Polska i Świat

Kiedy koniec obostrzeń? Minister zdrowia podał datę wprost

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Zjednoczona Prawica się rozpadnie? Znamy opinię Polaków

Polska i Świat

Zjednoczona Prawica ma się rozpaść. Tak prognozuje 32 proc. Polaków

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >