BiznesINFO.pl Polska i Świat Jednorazowa wysoka rekompensata z kilkoma warunkami. Wnioski zbierać będą tylko miesiąc
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Jednorazowa wysoka rekompensata z kilkoma warunkami. Wnioski zbierać będą tylko miesiąc

1 września 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Rolników, którzy sprzedadzą swoje gospodarstwo, może czekać spora rekompensata

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) poinformowała w poniedziałek (31.08) o naborze wniosków do programu "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi".

Rolnicy, którzy przekażą swoje gospodarstwo w sposób trwały mogą liczyć na sporą rekompensatę. Do programu kwalifikują się rolnicy wpisani do ewidencji producentów ARiMR i uczestniczący w systemie dla małych gospodarstw w ramach płatności bezpośrednich. Aby otrzymać rekompensatę, rolnicy powinni sprzedać swoje gospodarstwo lub przekazać je w formie darowizny. Rekompensata wyniesie wtedy 120 proc. rocznych płatności przysługujących rolnikowi w ramach systemu dla małych gospodarstw.i naliczana będzie od daty przekazania gospodarstwa do końca 2020 roku.

Rekompensata może zostać przyznana rolnikom pod pewnymi warunkami

Jak dowiadujemy się z komunikatu ARiMR, aby otrzymać rekompensatę za trwałe przekazanie gospodarstwa rolnicy muszą spełnić kilka warunków. Po pierwsze, w wyniku przekazania gospodarstwa powinno nastąpić powiększenie innego gospodarstwa lub gospodarstw, a powierzchnia takiego scalonego terenu musi być równa lub większa od średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w kraju lub w województwie. Ponadto osoba otrzymująca gospodarstwo musi się zobowiązać, że przez co najmniej 5 lat będzie prowadziła na nich działalność rolniczą.

Z kolei po otrzymaniu rekompensaty rolnik przez 5 lat nie może prowadzić działalności rolniczej ani podlegać ubezpieczeniu w KRUS. Przysługuje mu za to premia z PROW 2014-2020 na rozpoczęcie działalności pozarolniczej i założenie firmy. Nie oznacza to jednak, że w celu otrzymania rekompensaty musi zrzec się wszelkich posiadanych przez siebie powierzchni rolnych, bo przekazując swoje gospodarstwo może zachować na własny użytek do 0,5 ha gruntów.

<

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat