Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Technologie > Rekordowe tempo cyfryzacji polskich firm. GUS ujawnia najnowsze dane
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 21.10.2024 17:04

Rekordowe tempo cyfryzacji polskich firm. GUS ujawnia najnowsze dane

praca zdalna
Fot. Unsplash/Chris Montgomery

Wydarzenia roku 2020 były katalizatorem cyfryzacji pracy - wdrożenia pracy zdalnej i hybrydowej. Po 4 latach od wybuchu pandemii coraz częściej pracodawcy nakłaniają do powrotu do biur lub przynajmniej stosowania modelu hybrydowego. Nowe światło na sytuację rzuca najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego.

Praca zdalna i hybrydowa w Polsce 4 lata po pandemii

W sierpniu tego roku GUS poinformował, że w II kwartale 2024 r. pracę wyłącznie w trybie zdalnym wykonywało 10,2 proc. pracowników, co przekłada się na ponad 1,75 mln Polaków. Więcej jest pracowników pracujących hybrydowo - ci w 15,7 proc. pracują zdalnie zwykle lub czasami.

Badania EY Polska opublikowane 20 marca 2024 r. wskazuje na to, że zmiany wdrożone po wybuchu pandemii trwale zmieniły rynek pracy w Polsce. Co prawda dochodzi do przynajmniej częściowego powrotu do biur, niemniej aż 88 proc. przedsiębiorstw, które w czasie izolacji wdrożyły pracę zdalną, dziś stosuje model hybrydowy.

Najczęściej - w 77 proc. przypadkach stosowania pracy hybrydowej - wprowadzone zostały regulaminy obecności w biurze. Na przykład 46 proc. pracowników musi stawiać się obowiązkowo w biurze przynajmniej przez trzy dni w tygodniu. Blisko 90 proc. zakładów wdrożyło regulaminy pracy zdalnej, a 84 proc. wypłaca środki na pokrycie wydatków związanych z pracą zdalną. Najczęściej ryczałt w wysokości od 50 do 100 zł.

Kobieta miała sześciocyfrową pensję. Rzuciła pracę, bo nie chciała wrócić do biura

Ogromny wzrost odsetka firm oferujących zdalny dostęp do infrastruktury

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego świadczy, że w doszło do gwałtownego wzrostu liczby przedsiębiorstw, które umożliwiają pracownikom zdalny dostęp do części firmowej infrastruktury. Najczęściej chodzi o dostęp do służbowej poczty elektronicznej, aplikacji oraz dokumentów.

W 2022 r. dostęp zdalny do firmowych systemów - także z poziomu urządzeń osobistych pracowników - świadczyło 61,7 proc. przedsiębiorstw. W roku 2024 jest to już 88,7 proc. 83,2 proc. zakładów umożliwia zdalny dostęp do poczty elektronicznej (65,4 proc. przed dwoma laty), 68,2 proc. do służbowych aplikacji (nieco ponad połowa w 2022 r.) i 63,2 proc. do służbowych dokumentów (48,3 proc. w 2022 r.).

Za świadczeniem zdalnego dostępu do poczty i aplikacji idzie rozwój infrastruktury polskich przedsiębiorstw. W ciągu dwóch lat z 25,3 do 31,3 proc. wzrósł odsetek przedsiębiorstw korzystających z łącza o przepustowości min. 500 Mbit/s. Co nie powinno zaskakiwać, im większa organizacja, tym infrastruktura jest modernizowana szybciej.

Praca hybrydowa i zdalny dostęp czy bezustanna dostępność dla pracodawcy?

Trzeba także zwrócić uwagę, że zdalny dostęp do narzędzi pracy nie wziął się wyłącznie z pandemii. Ogromne znaczenie miało także przenoszenie środowisk do chmury, do usług Microsoftu czy Google. W ten sposób przedsiębiorstwa w ramach stałej opłaty subskrypcyjnej mogą przenieść na dostawców usług obowiązki w zakresie utrzymania serwerów i zapewnienia bezpieczeństwa.

Dane GUS wskazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat polski model pracy przechodził szybką transformację. Należy jednak zwrócić uwagę, że dostarczanie narzędzi pracy zdalnej powinno być poprzedzone wdrożeniem zasad higieny cyfrowej. W innym wypadku dostęp zdalny i praca hybrydowa oznaczać będą ni mniej, ni więcej tylko próbę obligowania pracowników do dostępności poza godzinami pracy.