Rekordowy wzrost podatku od nieruchomości. Samorządy łatają budżety
W 2023 r. wzrosło wiele opłat. Skok cen za prąd i gaz już teraz nadwyręża portfele Polaków, a to jeszcze nie koniec. Niektóre samorządy zdecydowały się maksymalnie podnieść stawki podatku od nieruchomości.
Właściciele nieruchomości w całej Polsce dostają listy od samorządów, w których są informowani o kwocie tegorocznej należności. Samorządy zdecydowały się na rekordowe podwyżki - informuje „wprost.pl".
Stawki maksymalne wzrosły o ok. 12 %
Minister Finansów obwieścił 28 lipca 2022 r. nowe stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2023 r. - wyższe o 11,8 proc.
W tych miastach jest najdrożej
Maksymalne stawki podatku zapłacą mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Szczecina, Bydgoszczy czy Olsztyna – czytamy na „Business Insider”.
Wyjątki od reguły
Stawki poniżej górnego limitu postanowiły zastosować samorządy w Kielcach, Opolu, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze .
Decyzja samorządu
O faktycznej wysokości stawek podatków i opłat lokalnych w danym roku decyduje każda gmina w odpowiedniej uchwale swojej rady, która podejmowana jest w roku poprzednim .
Może dojść do takiej sytuacji, kiedy gmina nie chce podwyższać stawek lub nie zdąży z uchwaleniem nowych stawek podatków i opłat lokalnych przed końcem bieżącego roku. W takiej sytuacji w roku przyszłym obowiązywać będą stawki dotychczasowe - podaje „Infor.pl".
Co istotne, faktyczne stawki określone przez radę gminy nie mogą być wyższe od tych ustalonych przez Ministra Finansów. Jednakże dotychczasowa praktyka pokazuje, że gminy ustalają stawki faktyczne podatku od nieruchomości na poziomie stawek maksymalnych.