Świetne wieści dla mieszkańców bloków. Budynki czeka duża zmiana
Renowacja budynków mieszkalnych tuż za rogiem
Unia Europejska planuje zmodernizować budynki mieszkalne w państwach Wspólnoty. Biznes Interia, Komisja Europejska kilka dni temu opublikowała strategię na rzecz "fali renowacji" zakładającą modernizację budynków mieszkalnych.
Jak podaje Biznes Interia, 40 proc. zużywanej energii oraz 36 proc. emisji gazów cieplarnianych pochodzi z budynków. UE chce przeprowadzić renowację budynków po to, aby zmodernizować ich efektywność energetyczną. Według założeń w ciągu najbliższych dziesięciu lat renowacji można poddać, aż 35 mln budynków.
Co więcej, w opublikowanej "fali renowacji" istnieje ogromna szansa dla Polski. - Z jednej strony, żeby rozwiązać problem fatalnej jakości powietrza wynikający z ogrzewania budynków starymi piecami na węgiel i drewno i jednocześnie, żeby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, co jest celem unijnego programu termomodernizacji budynków, powiedział w rozmowie z Interią, Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. Czemu zdaniem eksperta jest to ogromna szansa dla Polski?
1 . Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczym 2 . ( https://wtv.pl/wiadomosci-tvp-251020-mh-strajk-kobiet "Bulwersujące porównanie strajkujących kobiet w "Wiadomościach" TVP. Naprawdę się wydarzyło") 3 . Nie dostaniesz się do lekarza na NFZ? Jest pomysł, żebyś miał zrefundowaną wizytę w prywatnym gabinecie
Renowacja szansą dla Polski
Renowacja jest ogromną szansą dla Polski, żeby przyspieszyć proces ograniczenia emisji gazów. Jak się okazuje, w naszym kraju funkcjonuje już kilka programów na rzecz modernizacji energetycznej, dlatego unijna renowacja to kolejny etap. - Nie musimy zaczynać od początku, podsumowuje ekspert.
Z kolei zdaniem ekspertów Forum Energii aktualnie Polska nie jest przygotowana do wdrożenia w życie tak dużego programu. Ich zdaniem renowacyjne zamysły Unii Europejskiej są o wiele bardziej ambitne, niż te, na które przygotowała się Polska.
Co więcej, zdaniem ekspertów Polska nie przykłada dużej uwagi do termomodernizacji budynków. Przypominają oni, że za kilka lat za emisje CO2 będzie trzeba zapłacić. Co więcej, nowe budynki według prawa unijnego powinny być niemal zeroemisyjne.
- Druga kwestia dotyczy całej neutralności klimatycznej. I o ile jest jasne, że udział gazu w ciepłownictwie sieciowym będzie rósł, to trzeba racjonalnie podejmować decyzje. Tak żebyśmy nie zaczęli inwestować w gaz, a za kilka lat okaże się, że trzeba od niego odchodzić, tłumaczy Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.
Fundusze na rzecz fali renowacji mają pochodzić z unijnego Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Polska poinformowała Wspólnotę, że na ten cel potrzebować będzie 8 mld euro. Na razie dokładnie nie jest wiadome na co będą mogły zostać przeznaczone środki.