Renta rodzinna. Bliscy osoby zmarłej mogą uzyskać finansowe wsparcie od ZUS
Wdowiec lub wdowa ma prawo do renty rodzinnej. Od marca 2023 roku najniższa kwota, jaką może otrzymać to 1338,44 zł.
Prawo do renty rodzinnej
Jeśli osoba w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury, pobierała zasiłek emerytalny lub świadczenie przedemerytalne, ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki do jej uzyskania, osoby bliskie mogą starać się o rentę rodzinną.
O rentę może wystąpić osoba, która w momencie śmierci współmałżonka miała ukończone 50 lat lub była niezdolna do pracy, lub w sytuacji gdy wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym zmarłym. Dziecko takie nie może mieć więcej niż 16 lat, a jeżeli uczy się - 18 lat życia lub musi być całkowicie niezdolne do pracy.
O rentę rodzinną mogą się starać także dzieci do ukończenia 25 roku życia, jeśli się uczą.
Od marca 2023 roku najniższa kwota renty rodzinnej wynosi 1338,44 zł .
Własna emerytura a renta rodzinna
– Nie ma niestety możliwości żeby dostawać dwie wypłaty gdyż w przypadku zbiegu prawa do własnej emerytury i renty po zmarłym mężu można wybrać tylko jedno z nich – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Rzeczniczka zapewnia, że jeśli kwota naliczonej kobiecie jej własnej emerytury byłaby niższa niż wysokość renty rodzinnej, na życzenie wdowy ZUS będzie kontynuować wypłatę renty rodzinnej.
Aby otrzymać rentę rodzinną, trzeba złożyć wniosek do ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument stwierdzający datę urodzenia i zgonu osoby, po której ma być przyznana renta, dokument potwierdzający pokrewieństwo lub powinowactwo, a także dokument potwierdzający niezdolność do pracy lub zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły.