Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rewolucja w licytacjach komorniczych. Zostaną przeniesione do internetu
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 19.08.2024 14:29

Rewolucja w licytacjach komorniczych. Zostaną przeniesione do internetu

młotek sędziowski, pieniądze
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Szykują się wielkie zmiany w licytacjach komorniczych. “Rzeczpospolita” donosi, że zostaną one domyślnie przeniesione do internetu. Odejdziemy od tradycyjnej formy licytacji, która ma być przeprowadzana już tylko na wniosek wierzyciela. Przedstawiamy szczegóły.

Licytacje komornicze przeniesione do internetu

“Rzeczpospolita” dowiedziała się, że trwają prace nad projektem szybkich zmian w kodeksie postępowania cywilnego. Wprowadzenie ich w życie sprawi, że domyślną formą sprzedaży ruchomości i nieruchomości będzie internetowy przetarg.

Licytacje będą przeprowadzane w formie stacjonarnej, jeśli zawnioskuje o to wierzyciel przed uprawomocnieniem się zajęcia lub opisu i oszacowania. Warto przypomnieć, że postępowanie komornicze jest wszczynane w momencie, w którym zadłużony i wierzyciel nie umieją się porozumieć co do tego, w jaki sposób dług zostanie spłacony.

Te pieniądze tracą ważność, już nimi nie zapłacisz. Masz jedno wyjście

Rewolucja w licytacjach komorniczych

Z informacji przekazanych przez portal “Rzeczpospolita” wynika, że to jeszcze nie koniec zmian w licytacjach komorniczych. Modyfikacje będą również dotyczyły sytuacji, w której wierzycieli jest więcej. Aktualne przepisy zakładają, że komornik może wyznaczyć licytację online, gdy otrzyma tylko jeden wniosek.

Zgodnie z zaproponowanymi zmianami, licytacja online nie będzie mogła się odbyć, jeśli przynajmniej jeden wierzyciel zawnioskuje o licytację przeprowadzoną publicznie. Jak donosi “Rzeczpospolita”, ostateczny kształt nowych przepisów ma zostać zatwierdzony najpóźniej we wrześniu.

Plusy elektronicznych licytacji komorniczych

Okazuje się, że licytacje prowadzone w internecie niosą ze sobą spore korzyści. Jak podkreśla Sławomir Szynalik, prezes Krajowej Rady Komorniczej, cytowany przez “Rzeczpospolitą”, w e-licytacji może wziąć udział znacznie więcej uczestników niż w licytacji tradycyjnej, odbywającej się w budynku sądu. Co za tym idzie - możliwe jest uzyskanie większych sum. Licytacje internetowe są wyznaczane o wiele szybciej, bo nie trzeba czekać na wolną salę w sądzie.

Zobacz także: Tak Polacy zużywają prąd. Najbardziej szokują wyniki z najmniejszego województwa