Rezolucja potępiająca aneksję terytoriów Ukrainy odrzucona. Rosja skorzystała z prawa weta
USA i Albania zgłosiły projekt rezolucji potępiającej Rosję za próbę aneksji terytorium Ukrainy. Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła ten projekt. Przeciw projektowi zagłosowała tylko Rosja, korzystając z prawa weta.
Rezolucja potępiająca Rosję
30 września br. prezydent Władimir Putin ogłosił aneksję okupowanych terytoriów na południu i wschodzie Ukrainy. Podpisał już oficjalny dekret aneksyjny. Rzekomo podczas referendum mieszkańcy zgodzili się na taką opcję. Przypomnijmy również, że Putin jest prezydentem Rosji, a nie Ukrainy. Dzień wcześniej sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres stwierdził, że referenda nie mają wartości prawnej.
Stany Zjednoczone i Albania złożyły projekt rezolucji potępiającej aneksję terytoriów Ukrainy przez Rosję. W projekcie znalazło się wezwanie do wycofania wojsk Federacji Rosyjskiej z Ukrainy .
Dziesięć państw, w tym m.in. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania głosowały za przyjęciem rezolucji potępiającej Rosję. Chiny, Brazylia, Indie i Gabon natomiast wstrzymały się od głosu. W głosowaniu brała też udział Rosja, która skorzystała z przysługującego jej prawa weta , podaje Reuters. Tym samym rezolucja nie została przyjęta.
Weto Rosji
Zasady głosowania w Radzie Bezpieczeństwa różnią się od zasad obowiązujących w Zgromadzeniu Ogólnym. Aby rezolucja została przyjęta przez Radę Bezpieczeństwa wymagane jest uzyskanie dziewięciu głosów poparcia, w tym wszystkich członków stałych.
Członkowie stali to: Chiny, Francja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone oraz Rosja. Kraje te mają także prawo weta , które pozwala im wyrazić sprzeciw.
W kwietniu 2022 roku wprowadzono nowy mechanizm podczas głosowania - jeśli jedno ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa skorzysta z przysługującego prawa weta, to w ciągu 10 dni odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego.