Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Robisz przelew? Nie popełnij tego błędu, skarbówka tylko na to czeka
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 11.04.2025 13:21

Robisz przelew? Nie popełnij tego błędu, skarbówka tylko na to czeka

Przelew
Fot. kanchanachitkhamma/Canva

Bank i Urząd Skarbowy nieustannie monitorują transakcje finansowe wykonywane przez klientów. Jest wiele wytycznych, które regulują, w jaki sposób powinien zostać zrealizowany rzetelny przelew, który nie wzbudza wątpliwości. Przelewy elektroniczne stały się codziennością, co może przekładać się na spadek czujności podczas ich realizowania.

Elektroniczne przelewy bankowe są już codziennością

Już niemal codziennie korzystamy z usług elektronicznej bankowości internetowej. Opłacamy zamówienia, rachunki oraz inne ważne należności. Jedną z najpopularniejszych metod niewątpliwie stał się BLIK — na koniec 2024 roku korzystało z niego już 18,5 mln osób i było to o 17 proc. użytkowników więcej niż rok wcześniej. Szybkie i wygodne usługi pozwalające na bezproblemowe płatności mogą uśpić czujność użytkowników. 

Przelew
Fot. Arkadiusz Ziolek/East News

Wykonując przelew, trzeba koniecznie pamiętać o tym, że instytucje finansowe w Polsce, w tym banki, mają obowiązek monitorowania oraz zgłaszania podejrzanych transakcji, w szczególności tych o wysokiej wartości. Wynika to z przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, która zawiera unijne dyrektywy AML (Anti-Money Laundering). Celem regulacji jest przede wszystkim zapobieganie działalności przestępczej, szczególnie finansowaniu terroryzmu oraz „praniu” pieniędzy. Warto wiedzieć, jak należy realizować przelewy internetowe, aby nie zwracać na siebie niepotrzebnej uwagi skarbówki. Niektóre zachowania z pewnością skierują na nas podejrzenia.

Patryk Wołosz, Donald Trump
Rząd dzieli Polaków. Oni zapłacą mniej
Kwoty korepetycji przed maturami zwalają z nóg. Za te przedmioty nauczyciele życzą sobie najwięcej Zastrzyk gotówki dla emerytów jeszcze przed Wielkanocą. ZUS przekazał dobre wieści

Zasady bezpiecznego konstruowania przelewu internetowego

Świadomość obowiązujących przepisów oraz ich przestrzeganie gwarantuje nie tylko pomyślne wyniki w razie ewentualnej kontroli, ale również bezpieczne zarządzanie finansami. 

Aby zminimalizować ryzyko kontroli skarbowej, warto przestrzegać najważniejszych 4 zasad:

  • Warto precyzyjnie opisywać tytuły przelewów.
     
  • Należy przechowywać dokumentację — potwierdzenia i dokumenty uzasadniające dokonane transakcje, zwłaszcza w przypadku darowizn.
     
  • Obowiązek zgłaszania darowizny — jeśli wartość darowizny przekracza ustawowe limity, niezwłocznie zgłoś ją do urzędu skarbowego.
     
  • Należy zrezygnować z operacji, które mogą być interpretowane jako próba unikania opodatkowania lub prania pieniędzy.

Od 2022 roku urzędy skarbowe posiadają rozszerzone uprawnienia w zakresie kontroli kont bankowych. Zgodnie z ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej, organy skarbowe mogą sprawdzić transakcje finansowe nawet bez konieczności informowania właściciela rachunku. Kontrola może obejmować również operacje bankowe nawet sprzed pięciu lat — w szczególnych przypadkach kontrola może zostać przedłużona. 

Trzeba wiedzieć, że praktyki uznane za podejrzane, skarbówka na pewno weźmie pod lupę. Takich błędów nigdy nie popełniaj, jeśli nie chcesz ściągnąć na siebie dużych problemów. 

Zobacz też: Pilne ostrzeżenie dla pracowników zdalnych. Muszą tego przypilnować

Nigdy nie popełniaj takich błędów podczas wykonywania przelewu

Warto unikać poniższych praktyk, aby nie wpaść w kłopoty i nie spotkać się z kontrolerem z Urzędu Skarbowego. Lista jest obszerna, jednak jej znajomość może znacznie wpłynąć na komfort i pewność podczas dokonywania przelewów internetowych.

Tytuły przelewów o nietypowym charakterze — mogą one potencjalnie sugerować próbę unikania opodatkowania lub ukrycia darowizny, co z pewnością zwraca uwagę kontrolerów. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podejrzane przelewy mogą być uznane za przychód podlegający opodatkowaniu, jeśli nie ma dla nich uzasadnienia ekonomicznego. Na pewno nie należy używać również humorystycznych, czy sugestywnych tytułów, np. „za narkotyki”, czy zawierające wulgaryzmy.

Regularne przelewy na niskie kwoty - co ciekawe, cyklicznie przelewane mniejsze kwoty, szczególnie kierowane na rzecz różnych odbiorców, również mogą wzbudzić podejrzenia. Na mocy przepisów ustawy Ordynacja podatkowa, organy podatkowe mają prawo żądać informacji na temat przepływów finansowych, jeżeli pojawi się przesłanka, że transakcje mogą być związane z unikaniem opodatkowania. Przedsiębiorcy dokonujący regularnych przelewów powinni zbierać dokumentację uzasadniającą te transakcje, szczególnie gdy są one związane z działalnością gospodarczą. Brak takiej dokumentacji może prowadzić do kontroli skarbowej oraz konieczności udowodnienia źródła pochodzenia środków.

pieniądze
Fot. Jakub Zerdzicki/Pexels

Finansowe instytucje obowiązane (np. banki, firmy pożyczkowe, kantory, notariusze) muszą rejestrować każdą transakcję o wartości równej lub wyższej niż 15 000 euro (lub jej równowartości w innej walucie). Wartość ta odnosi się zarówno do pojedynczej operacji, jak i wielu powiązanych transakcji, które łącznie przekraczają ten próg. Osoby wykonujące tak duże przelewy powinny pamiętać, że bank może zażądać dodatkowych informacji lub dokumentów potwierdzających legalność transakcji. Jeżeli nie będziemy w stanie wykazać takiej dokumentacji, a bank uzna operację za potencjalnie podejrzaną, transakcja może zostać wstrzymana, a środki na koncie mogą zostać zamrożone, do czasu wyjaśnienia sprawy.

Przekazywanie darowizn w Polsce podlega regulacjom zawartym w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Podatek obowiązuje w przypadku przekazania majątku bez ekwiwalentu — jego wysokość zależy od stopnia pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowanym. Przekroczenie wskazanych w przepisach kwot, w ciągu pięciu lat od tego samego darczyńcy stawia przed obdarowanym obowiązek zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy na formularzu SD-Z2. Jeśli darowizna nie zostanie zgłoszona w terminie, obdarowany będzie musiał zapłacić podatek w wysokości ustalanej według skali progresywnej, w zależności od grupy podatkowej.