Rodzicu, jeśli nie złożyłeś wniosku w terminie, w czerwcu na konto wpłynie mniej pieniędzy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w czerwcu rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy w programie 500 plus. Rodzice i opiekunowie prawni, którzy złożyli wniosek do 30 kwietnia, otrzymają pieniądze z programu bez przerwy w wypłacie. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku składania wniosków w maju i w kolejnych miesiącach.
Kiedy dostanę pieniądze?
Rodzice i opiekunowie prawni, którzy do 30 kwietnia złożyli wniosek o przyznanie świadczenia na nowy okres (trwający od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku), nie będą mieli przerwy w wypłacie 500 plus – w czerwcu pieniądze pojawią się na ich kontach. Natomiast ci, którzy wniosek złożą do 31 maja, dostaną świadczenie dopiero w lipcu z wyrównaniem za czerwiec. Wnioski można też składać w kolejnych miesiącach, ale trzeba mieć na uwadze maksymalny termin przyznania i wypłaty świadczenia w terminie do trzech miesięcy.
Dziennik Gazeta Prawna wyjaśnia, iż w praktyce oznacza to, że
jeśli rodzic/opiekun prawny złoży wniosek w okresie:
– od 1 do 30 czerwca 2023 r.
–
ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci 500 plus z wyrównaniem za czerwiec, a więc do 31 sierpnia 2023 r.,
– od 1 do 31 lipca 2023 r. –
ZUS rozpatrzy wniosek i do 30 września br. wypłaci świadczenie, ale z wyrównaniem już tylko od lipca,
– od 1 do 31 sierpnia 2023 r. –
ZUS rozpatrzy wniosek i do 31 października br.
wypłaci świadczenie, ale z wyrównaniem jedynie od sierpnia.
Może się zatem zdarzyć, że w pewnych przypadkach miesięczne świadczenia po prostu przepadną.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznych zastrzega, że w zależności od liczby wniosków i możliwości organizacyjnych ZUS może szybciej wypłacić pieniądze, niż wskazują ustawowe, podane wyżej, terminy.
Jak i gdzie złożyć wniosek o 500 plus?
Można to zrobić wyłącznie w formie elektronicznej. Wniosek składa się zatem przez aplikację mobilną mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo bankowość elektroniczną. W przypadku nowo narodzonego dziecka rodzic ma trzy miesiące na złożenie wniosku. Dopełnienie formalności w tym terminie gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od dnia urodzenia dziecka.
Przyjmowanie wniosków i ich obsługa wniosków przebiega płynnie. Po raz pierwszy na szeroką skalę i z powodzeniem została wykorzystana aplikacja mobilna mZUS. Przyjęliśmy już łącznie blisko 4 mln wniosków na ponad 6 mln dzieci – mówiła pod koniec kwietnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
ZUS obsługuje 500 plus od stycznia 2022 roku
Wcześniej wypłatą świadczeń zajmowały się gminy. ZUS przejął obsługę programu 500 plus 1 stycznia 2022 roku. Od początku 2022 roku Zakład przyjął łącznie ponad 14,4 mln wniosków na ponad 21,2 mln dzieci, wypłaciliśmy świadczenia na kwotę około 45,6 mld zł. To pokazuje skalę i skuteczność w obsłudze programu dla rodzin przez ZUS – podkreśliła pod koniec kwietnia prof. Uścińska.