Rośnie liczba firm zadłużonych w ZUS. Do zapłaty nawet kilkadziesiąt tysięcy
Te dane z ZUS nie napawają optymizmem, a każdy kto myśli o założeniu firmy po zapoznaniu się z nimi może nabrać wątpliwości. Rośnie zadłużenie przedsiębiorców w zakładzie ubezpieczeń społecznych. Jak sprawdzić, czy mamy długi w ZUS? Jest na to kilka sposobów.
Zadłużenie Polaków w ZUS rośnie
Według najnowszych danych ZUS, do których dotarł Business Insider, średnie zadłużenie aktywnych płatników w 2024 roku wzrosło o 18,5 proc. w porównaniu do 2023 roku. Jak wynika z tych informacji przeciętny polski płatnik zalega z płatnością 31,4 tys. zł. Jakie mogą być konsekwencje takiego zadłużenia? Zdaniem ekspertów słaba egzekucja długów i rosnące kłopoty finansowe mogą negatywnie wpłynąć na stabilność firm.
Rekordowe zadłużenie jednego z polskich płatników sięga 818,8 mln zł. Taka kwota jest obciążeniem dla systemu ubezpieczeń społecznych. Wśród zadłużonych są też tacy, którzy zalegają z zapłatą symbolicznej kwoty jaką jest 1 grosz. Przedstawiciele ZUS szykują się do usprawnienie procesu egzekucji należności, co pozwoli im w przyszłości uniknąć problemów z płynnością wypłat świadczeń. A co płatnicy mogą zrobić, żeby uniknąć niepotrzebnego naliczania odsetek? Jest na to kilka sposobów.
Skarbówka sprawdza przelewy i kredyty. Ujawniono niepokojące dane
Jak sprawdzić, czy mamy zadłużenie w ZUS?
Jeżeli chcemy sprawdzić, czy mamy do spłacenia zaległości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, najszybszą drogą do tego celu jest skorzystanie z konto na portalu PUE ZUS. Najpierw należy zalogować się do portalu PUE ZUS, a następnie kliknąć w zakładkę Płatnik.
W następnej kolejności należy kliknąć w znajdujący się po lewej stronie przycisk “Salda bieżące”. Kiedy wykonamy ten ruch, na ekranie naszego komputera zobaczymy saldo bieżące zbiorcze rozłożone na różne fundusze: FUS, FUZ, FP i FGŚP. Widoczne jest saldo WN i saldo MA, jeśli jest to zadłużenie, to kwota pojawi się po stronie WN.
Można poprosić o pomoc urzędników
Można też sprawdzić zakładkę “Salda miesięczne” na platformie PUE ZUS, wtedy pojawią się kwoty zadłużenia w rozbiciu na miesiące i fundusze. Znajdująca się na tym samym portalu zakładka “Należne składki i wpłaty” pokazuje saldo zadłużenia na poszczególnych funduszach. W zakładce “Podział wpłat” możemy sprawdzić w jaki sposób w ZUS zostały rozliczone wpłaty, których dokonaliśmy.
Jeżeli zamiast samodzielnie analizować wszystkie kwoty, chcemy skorzystać z pomocy urzędnika, warto złożyć wniosek RD-3 osobiście lub online. Wtedy analizę zadłużenia z wszystkimi potrzebnymi informacjami otrzymamy w piśmie z ZUS. Na raport trzeba jednak poczekać nawet miesiąc.
Jeżeli okaże się, że mamy duże zadłużenie w ZUS, warto złożyć wniosek o rozłożenie go na raty. Dzięki temu zyskamy czas na zebranie potrzebnej kwoty.