Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Ruszają masowe kontrole. Skarbówka sprawdzi korzystających z popularnej ulgi
Julia Bogucka
Julia Bogucka 11.09.2024 18:52

Ruszają masowe kontrole. Skarbówka sprawdzi korzystających z popularnej ulgi

Urząd Skarbowy, programista
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, ngampolthongsai/CanvaPro

Rozpoczęły się masowe kontrole użytkowników ulgi podatkowej IP Box. Dotyczy to w dużej mierze programistów działających na umowie B2B. Fiskus sprawdzi między innymi, kto bezzasadnie korzysta z usługi. Szykują się również zmiany w prawie.

Czym jest IP Box?

Intellectual Property Box nazywana w skrócie IP Box to możliwość skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatku, która dotyczy dochodów uzyskiwanych z tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Została wprowadzona w Polsce 1 stycznia 2019 roku i celowała przede wszystkim w zachęcenie przedsiębiorców do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowych oraz wytwarzania i rozwijania praw stanowiących kwalifikowane prawa własności intelektualnej.

Do tej grupy należy kilka konkretnych praw wyróżnionych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Mowa przede wszystkim o:

  • patencie
  • prawie ochronnym na wzór użytkowy,
  • prawie z rejestracji wzoru przemysłowego,
  • prawie z rejestracji topografii układu scalonego,
  • dodatkowym prawie ochronnym dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
  • prawie z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
  • wyłącznym prawie hodowcy do ochrony wyhodowanej albo odkrytej i wyprowadzonej odmiany, a także do zarobkowego korzystania z niej (jest o nim mowa w ustawie z 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin; tekst jedn. Dz.U z 2018 r., poz. 432 ze zm.),
  • autorskim prawie do programu komputerowego.
Takie emerytury dostają księża w Polsce. Płaci im nie tylko ZUS Dodatkowy dzień wolny od pracy? Niektórzy zyskają, ale inni stracą

Programiści pod lupą rządu

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o polskich programistach, a rząd coraz częściej spogląda na nich podejrzliwym okiem. Jest to grupa osób, która niezwykle często korzysta z umowy B2B i korzystnej ulgi IP Box. W planach są zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Mają one dotyczyć również opisywanej usługi. Dowiadujemy się między innymi, że aby móc z niej korzystać, będzie trzeba zatrudniać pracowników, co całkowicie wyeliminuje z niej jednoosobowe działalności gospodarcze.

Pod koniec sierpnia tego roku minister cyfryzacji Janusz Cieszyński napisał na portalu X o planowanym znacznym podwyższeniu podatków dla przedsiębiorców zajmujących się IT.

Informatycy korzystający z IP BOX zapłacą 270 proc. wyższe podatki. Ci, którzy tworzą PKB w najbardziej innowacyjnych gałęziach gospodarki, zrzucą się na to, aby łatać i tak rekordową "dziurę Domańskiego". Rząd musi uciekać się do takich kroków, ponieważ dług publiczny wystrzelił do niespotykanego poziomu i puka od dołu w limit, który wyznaczają przepisy unijne

Skarbówka sprawdzi polskich programistów

Ulgą IP Box zainteresował się również urząd skarbowy. Ruszyły masowe kontrole polskich informatyków, którzy z niej korzystają. Jak zauważył Michał Rodak, doradca podatkowy w Grant Thornton w rozmowie z portalem prawo.pl, fiskus sprawdza, czy są oni uprawnieni do preferencyjnej 5% stawki podatku.

Programiści są wzywani do przedstawienia dokumentów, m.in. umów z kontrahentami i wystawianych faktur. Muszą też odpowiadać na szereg pytań o charakter tej współpracy oraz tworzone programy. Skarbówka prowadzi też czynności sprawdzające krzyżowo u kontrahenta, sprawdza dokumentację, pyta m.in. o charakter prac, czy doszło do powstania utworu i przeniesienia praw autorskich - opowiada Michał Rodak.

Na łamach serwisu można również przeczytać wypowiedź doradcy podatkowego dr Piotra Sekulskiego, który zwraca uwagę na fakt, że urzędnicy będą mogli zakwestionować nie tylko prawidłowości stosowanej ulgi, ale również samą umowę B2B pomiędzy programistą a kontrahentem.