BiznesINFO.pl Finanse Ruszyły masowe, jesienne kontrole. Urzędnicy pukają do drzwi: musisz ich wpuścić
fot. Canva/fotomen

Ruszyły masowe, jesienne kontrole. Urzędnicy pukają do drzwi: musisz ich wpuścić

29 września 2024

Aby zmniejszyć opłaty za śmieci część gospodarstw domowych zdecydowała się założyć przydomowy kompostownik. Kiedy jest to możliwe? Po złożeniu w urzędzie gminy deklaracji i otrzymaniu ulgi. Jednak wytyczne są jasne, a tym którzy się do nich nie dostosowali grozi kara i odebranie ulgi. Urzędy gmin informują, ruszyły kontrole.

Kto jest upoważniony do dokonania kontroli?

Ruszyła kolejna tura kontroli przydomowych kompostowników właścicieli nieruchomości, którzy zadeklarowali, że taki kompostownik — również na bioodpady — posiadają. Działania te wpisują się w art. 9u ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2022 r. p oz. 1 297 z późn. zm.), nad którymi zobowiązany jest sprawować kontrolę prezydent miasta. Kto oddelegowany zostaje na wykonanie kontroli? Pracownicy urzędu danego miasta.

Właściciele, którzy otrzymują ulgę związaną z posiadaniem kompostownika, mają obowiązek umożliwić pracownikom urzędu miejskiego przeprowadzenie kontroli. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach posiadanie kompostownika i kompostowanie bioodpadów podlega weryfikacji — informuje magistrat.

Osoby wykonujące kontrolę mają obowiązek legitymowania się imienną legitymacją ze zdjęciem oraz pisemnym upoważnieniem udzielonym przez prezydenta miasta.

Potężna podwyżka opłat za śmieci. Mieszkańcy zapłacą nawet o 100 proc. więcej
Te osoby są zwolnione z opłat za śmieci. Ulgi nie tylko dla emerytów

Jakie wymagania trzeba spełniać? I co grozi za niedostosowanie się?

Każda osoba, która posiada ulgę musi podczas kontroli pokazać przydomowy kompostownik, kompostować bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym oraz umożliwić pracownikowi urzędu dokonanie oględzin nieruchomości w celu weryfikacji zgodności ze stanem faktycznym. Można się spodziewać, że podczas kontroli osoba upoważniona do jej wykonania będzie wykonywała dokumentację fotograficzną, a po jej zakończeniu — sporządzi protokół.

Tym, którzy nie wpuszczą kontrolera na teren swojej posiadłości, a także ci, którzy nie zastosowali się do powyższych wymogów będą podlegać karze grzywny. Co więcej, może się spodziewać, że utracą również ulgę w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ponownie będzie mogli się o nią ubiegać nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym utracili prawo do zwolnienia.

Przyszła kolej na mieszkańców Bytomia

Już dziś wiadomo, że przeprowadzone zostały kontrole w województwie wielkopolskim: u mieszkańców Grodziska Mazowieckiego, Grąblewa, Kurowia, Słocinia, Granowa i Puszczykowia. Jeszcze wcześniej, bo początkiem września spotkania z urzędnikami mieli mieszkańcy województwa lubelskiego i śląskiego — gminy Jaworze i Kurów.

Najnowsze informacje wskazują, że w październiku 53 właścicieli mieszkań nieruchomości w Bytomiu powita na swojej posesji osoby sprawujące kontrole. Warto jednak śledzić ogłoszenia i komunikaty publikowane w zakładce danego miasta na stronie gov.pl. A także komunikaty publikowane na stronach urzędu danej gminy.

Ruszyły kontrole ogródków. Gmina może odebrać prawo do ulgi
Absurdalne kwoty za tę usługę. Mieszkańcy dostają rachunki grozy
Obserwuj nas w
autor
Natalia Ziółkowska

Dziennikarka BiznesINFO. Wcześniej w Redakcji „Forbes” Polska. Jeśli masz prosperujący/ ciekawy biznes (start-up), napisz: natalia.ziolkowska@biznesinfo.pl. Chętnie opiszę Twoją przedsiębiorczą opowieść.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat