BiznesINFO.pl Energetyka Rząd chce chronić małe i średnie firmy przed drogim gazem. Najpierw musi dostać zielone światło od UE
Biznesinfo

Rząd chce chronić małe i średnie firmy przed drogim gazem. Najpierw musi dostać zielone światło od UE

13 grudnia 2022
Autor tekstu: Maria Gil-Sobczyk

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała podczas poniedziałkowej konferencji, że rząd będzie negocjował z UE wprowadzenie pomocy dla małych i średnich przedsiębiorców wykorzystujących gaz. Minister zapewniła, że program wsparcia jest w fazie przygotowań i mógłby być potencjalnie notyfikowany. Do tego potrzebna jest jednak zgoda Unii Europejskiej, a tą niełatwo jest uzyskać.

„Przygotowujemy wsparcie”

Unijne regulacje nie przewidują pomocy dla małych i średnich przedsiębiorców wykorzystujących gaz. Tymczasem w przypadku piekarni czy cukierni to właśnie ten surowiec umożliwia wielu firmom przeprowadzenie całego procesu produkcji pieczywa. Dlatego minister klimatu i środowiska zapewniła, że wspólnie z ministrem rozwoju i technologii opracowują dedykowany program wsparcia. Niestety, na razie nie mogą liczyć na otwartość ze strony UE.

Jakiekolwiek wprowadzenie wsparcia w Polsce to jest absolutnie wpływ na konkurencyjność podmiotów w całej Europie i to bez względu na to, czy to jest wsparcie finansowe, czy to jest jakiś preferencyjny kredyt, linia kredytowa, czy cokolwiek innego — tłumaczyła Anna Moskwa (cytat pochodzi z komunikatu PAP, na który powołuje się Bankier.pl).

Minister dodała również, że ze strony UE pojawiło się zalecenie, by nie przygotowywać kolejnych instrumentów dofinansowujących przedsiębiorców. W ich miejsce miałyby pojawić się rozwiązania wpływające na ceny gazu. Anna Moskwa zaznaczyła, że tego typu instrumentem było zbieranie przychodów ze spółek gazowych, jednak to nie dotyczyło wszystkich podmiotów. Inaczej było w przypadku zdjęcia obowiązku sprzedaży energii elektrycznej na giełdzie (w zakresie energii na rynku bilansującym).

Cały pakiet tego, co mogliśmy zastosować na poziomie wpływania na cenę gazu, czy to energii zastosowaliśmy — powiedziała minister i dodała, że inne rozwiązania byłyby już wsparciem bezpośrednim w takiej, czy innej formule .

Piekarnie obawiają się o swoją przyszłość

Jacek Górecki, prezes Stowarzyszenia Producentów Pieczywa apelował kilka miesięcy temu na łamach portalu Money.pl, że potrzebne jest pilne wprowadzenie ochrony przedsiębiorców. Jego zdaniem na początku 2021 roku opłaty za gaz stanowiły 1-2 proc. ceny pieczywa, a w sierpniu mogło to być już ok. 7 proc. Z kolei Wojciech Jaros, prezes Spółdzielni Produkcyjno-Handlowej "Samopomoc Chłopska" opowiadał, że za gaz musi płacić 80 tys. zł więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Minister Anna Moskwa zapewniła, że posiedzenie Komisji Europejskiej odbywa się dziś oraz za tydzień — na obu tych spotkaniach Polska zamierza apelować o pomoc naszym krajowym małym i średnim przedsiębiorcom.

Obserwuj nas w
autor
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat