BiznesINFO.pl Technologie Rząd chce nas uleczyć, ruszyła specjalna platforma. Niedzielski: Ma poprawić dostęp pacjentów do specjalistów
domena publiczna

Rząd chce nas uleczyć, ruszyła specjalna platforma. Niedzielski: Ma poprawić dostęp pacjentów do specjalistów

9 maja 2023
Autor tekstu: Paula Drechsler

Ruszyły testy platformy do diagnozowania online o nazwie e-Konsylium. Niedzielski: „To jedno z rozwiązań, którego celem jest poprawa dostępności pacjentów do specjalistów”. Rząd wydał na projekt 20 mln zł.

Na e-zdrowie

Przychodnie oraz szpitale wciąż mają problem z dostępnością, kolejki do lekarzy sięgają nawet kilku lat , a obiekty medyczne nie nadążają z wprowadzaniem odpowiednich zmian w kwestii integracji usług medycznych czy obiegu dokumentacji. Po wprowadzeniu przez rząd takich udogodnień jak e-recepta, e-skierowanie i e-zwolnienia , zdecydowano się na cyfryzację kolejnej usługi. Dzięki konsultacjom lekarskim przeprowadzanym online pacjenci mają być szybciej diagnozowani.

Eksperci z Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wspólnie ze specjalistami z Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego działają w kierunku pilotażu e-Konsylium. Dzięki rozwiązaniu pacjenci zyskają dostęp do specjalistów z ośrodków wysokiej referencyjności, niezależnie od tego, gdzie sami mieszkają — czytamy na gov.pl.

Faktem jest, że konsultacje online i telefoniczne przeprowadzane są powszechnie już od dłuższego czasu, prym wiodą w tym placówki prywatne, a intensyfikacja takich działań nastąpiła w trakcie pandemii. E-Konsylium ma być według Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Cyfryzacji kolejnym etap informatyzacji w systemie ochrony zdrowia . Jak czytamy w komunikacie na stronach rządowych, z medycznego punktu widzenia rozwiązanie nie stwarzało dużych problemów, podobne konsultacje przeprowadzane są od dawna. Kluczowe było wdrożenie systemu, który zapewni bezpieczeństwo danych. Z inicjatywy ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego pracują nad tym eksperci Instytutu Łączności — Państwowego Instytutu Badawczego.

Program w praktyce

Platforma ma stanowić punkt konsultacyjny, który pozwoli na omówienie stanu zdrowia konkretnego pacjenta szybciej, niż stałoby się to przy wizytach stacjonarnych.

Minister Zdrowia wskazał, że e-konsultacje będą wspierały m.in. funkcjonowanie sieci – onkologicznej i kardiologicznej. Z czasem projekt ma objąć osiem kategorii , będą to odpowiednio po cztery sieci z dziedziny kardiologii i onkologii . Do tego ma dołączyć czterdzieści szpitali partnerskich , także z tych dwóch specjalizacji, po dwadzieścia z każdej. Ponadto do systemu ma być włączone osiemdziesiąt przychodni POZ ,po czterdzieści z każdej specjalizacji. Z e-konsultacji specjalistycznych skorzysta według Ministerstwa co najmniej 4 tys. pacjentów ze schorzeniami wpisującymi się w te kategorie.

e-Konsylium będzie działać na zasadzie bezpiecznego i usystematyzowanego kanału przepływu informacji dotyczących diagnozowanego pacjenta. Za pośrednictwem platformy lekarze będą przekazywać sobie pełną dokumentację medyczną chorego wraz z wynikami z diagnostyki obrazowej. Ponadto będą mogli konsultować na bieżąco stan zdrowia pacjenta przy użyciu kamerki internetowej.

– Platforma nie tylko umożliwia omówienie stanu zdrowia konkretnego pacjenta, zobaczenie go przez lekarzy konsultujących przypadek, ale też „magazynuje” w chmurze wyniki badań. Wszelkie decyzje podjęte w ramach e-Konsylium – na przykład skierowanie do szpitala – są podpisywane elektronicznie i nabierają mocy prawnej. To bardzo pozytywna zmiana dla pacjentów – nie muszą opuszczać rodzinnej miejscowości, by uzyskać opinię specjalisty, nie muszą też zabierać ze sobą żadnej dokumentacji – wszystko jest dostępne dla lekarzy w systemie – wyjaśnia w komunikacie gov.pl dr hab. Wiktor Kuliczkowski z Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, który merytorycznie koordynuje działania.

Prosta technologia

Prowadzone dzięki e-Konsylium konsultacje mają odbywać się na różnych poziomach wyspecjalizowania. Program umożliwi kontakt zarówno między lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej a specjalistą zatrudnionym w szpitalu partnerskim, jak i na linii specjalista ze szpitala partnerskiego – specjalista z ośrodka wysokospecjalistycznego.

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podkreślił, że program ten nie jest jeszcze sztuczną inteligencją, że nie mamy tu do czynienia z komputerem kwantowym, tylko z dość prostą technologią.

Obecnie w pilotażu e-Konsylium biorą udział podmioty medyczne z Dolnego Śląska. Platforma ma zostać oddana do końca roku, a w kolejnym przechodzić testy w sieci kardiologicznej.

Podczas pilotażowego e-Konsylium eksperci z Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego oraz specjaliści z Instytutu Chorób Serca USK połączyli się z lekarzami z dwóch szpitali – Specjalistycznego Centrum Medycznego S.A. w Polanicy-Zdroju i Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu oraz lekarzem POZ i przeprowadzili konsultacje 3 pacjentów .

Cieszę się, że Ministerstwo Cyfryzacji zmienia na lepsze kolejną sferę życia Polaków – powiedział Cieszyński.

Obserwuj nas w
autor
Paula Drechsler

Redaktor Biznesinfo.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat