Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rząd chce odbetonowania polskich miast. Wkrótce zostanie ogłoszony nowy program
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 19.05.2023 21:39

Rząd chce odbetonowania polskich miast. Wkrótce zostanie ogłoszony nowy program

Anna Moskwa
East News

Minister klimatu Anna Moskwa zapowiedziała w piątek 19 maja w Niedzicy, że już niebawem rząd ogłosi nowy program dotyczący odbetonowania i zazieleniania miast oraz zwiększenia retencji. Program ma mieć charakter dotacyjny.

Rząd przedstawi nowy program

Już wkrótce będziemy ogłaszać bardzo dobry program, który wynika z wielu spotkań i oczekiwań mieszkańców miast do 50 tys. – oświadczyła w piątek Anna Moskwa. Minister wyjaśniła, że program ma dotyczyć odbetonowania miast, zazielenienia i zwiększenia retencji w miastach. Wsparcie w tym zakresie ma mieć charakter dotacyjny. Na razie nie znamy większych szczegółów.

Kolejna edycja konkursu „Miasto z klimatem”

Wśród zapowiedzi Anny Moskwy pojawiła się również kolejna edycja konkursu „Miasto z klimatem” – zostanie ona ogłoszona w najbliższy poniedziałek. Są miejsca, gdzie zielonych powierzchni jest coraz więcej, a samorządy wykonały dobre projekty. Już po raz czwarty będziemy te projekty nagradzać, jednocześnie pokazując innym samorządom jak można dobrze zazieleniać nasze przestrzenie wspólne – przekazała minister.

Zatrzymujemy za mało odpływu wód

Z punktu widzenia hydrologicznego, najkorzystniejsze są długotrwałe deszcze, niezbyt intensywne i na dużej powierzchni. Niestety nie ma ich za dużo. Mamy za to punktowo ulewne, nawalne deszcze, powiązane często z burzami. I to jest taka woda, która niestety szybko spływa po wyschniętej już glebie, ale też po tzw. betonozie, czyli po utwardzonych, brukowanych terenach – powiedział w ubiegłym roku w rozmowie z PAP prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Wskazał również, że w Polsce zatrzymujemy ok. 7 proc. średniorocznego odpływu wód, a powinniśmy zatrzymywać co najmniej ponad dwa razy więcej – 15 proc. W rezultacie w ubiegłym roku na jednego mieszkańca Polski przypadało trzy razy mniej wody niż na statystycznego Europejczyka.