Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Rząd diametralnie zmienił zasady. Tysiące dzieci pozbawione 800 plus
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 13.01.2025 13:00

Rząd diametralnie zmienił zasady. Tysiące dzieci pozbawione 800 plus

Dziecko
fot. canva/Jupiterimages

„800 plus” to program wsparcia finansowego w Polsce, który zapewnia comiesięczne świadczenie w wysokości 800 zł na każde dziecko. Od września 2024 roku otrzymanie tego benefitu zależy od jednego kluczowego warunku, przez co prawo do dodatku utraciło 20 tysięcy dzieci. Znane są również plany rządu dotyczące dalszego wypłacania tego świadczenia w przyszłości.

Zmieniają się zasady przyznawania 800 plus

Program 800 plus został wprowadzony w 2024 roku jako kontynuacja polityki prorodzinnej i był bezpośrednią odpowiedzią na wzrost inflacji. Świadczenie to przysługuje wszystkim rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, niezależnie od ich dochodów, a jego celem jest wsparcie rodzin w częściowym pokryciu wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

Program jest częścią szerszej polityki socjalnej, mającej na celu poprawę sytuacji materialnej rodzin w Polsce i stymulowanie wzrostu dzietności. Zachowanie terminowości pozwala w pełni korzystać z tego świadczenia. Wiadomo natomiast, że w roku szkolnym 2024/2025 zasady przyznawania świadczenia uległy zmianie. W rezultacie 20 tysięcy dzieci mniej otrzyma dodatek.

Polski rząd poparł absurdalny plan Trumpa. Słowa szefa PSL niosą się po Europie W tych przypadkach zapomnij o gotówce. Nie przyjmą jej w kasie, regulacje są jasne

Tysiące dzieci nie otrzyma świadczenia 800 plus

Od roku 2024 mieszkające w Polsce dzieci z Ukrainy zostały objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole, czyli rocznym przygotowaniem przedszkolnym w zerówce, obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej i obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych. Ukraińskie rodziny mogą otrzymywać świadczenia 800 plus i Dobry Start, pod warunkiem że spełniają powyższe wymogi edukacyjne. 

Rząd wprowadził jeden wyjątek od tej zasady. W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie uczący się w klasie programowo najwyższej w szkole, która funkcjonuje w ukraińskim systemie oświaty, nie będą musieli uczęszczać do polskich placówek edukacyjnych. Mogą dokończyć edukację w formule online, jednak wiąże się to z utratą prawa do pobierania świadczenia. Wiceminister poinformowała, że około 20 tysięcy dzieci mniej otrzyma świadczenie.

Zobacz też: Spadł śnieg i Polacy od razu wymietli to z półek. Braki nawet w sklepach internetowych

Jaka przyszłość 800 plus? Donald Tusk dementuje plotki

Wiceminister edukacji Joanna Mucha poinformowała, że "od początku roku liczba dzieci pobierających zasiłek 800 plus zmniejszyła się o 20 tysięcy, (...), więc wiemy, że wprowadzenie obowiązku szkolnego, połączenie go z 800 plus spowodowało już pierwszą weryfikację pobierania tego zasiłku". Przekazała także, że nowe statystyki pokazują, że od września do polskich placówek edukacyjnych dołączyły 33 tys. nowych dzieci ukraińskich, tych, które pobierają naukę w polskim systemie.

Minister Mucha podkreślała, że trudno jest podać konkretną liczbę uczniów ukraińskich, bo ta cały czas ulega zmianie. W 2022 r. było to najwięcej 200 tys. dzieci ukraińskich w polskim systemie, w 2023 r. było 183 tys. dzieci uchodźczych, a w 2024 r. - 185 tys. 

W związku z informacjami o wstrzymaniu świadczenia rośnie niepokój dotyczący przyszłości programu. Donald Tusk zdecydowanie dementuje doniesienia, według których rząd miałby zlikwidować 800 plus.

Nie dajcie się wmanewrować tym, którzy chcą - nie po raz pierwszy - wmówić Polakom, że jak ja jestem premierem, to znaczy, że coś zabiorę. Ja już lata temu powiedziałem (...), że nic co było dane, nie zostanie odebrane - zapewniał Tusk w październiku 2024 roku.

W styczniu bieżącego roku o 800 plus z mównicy sejmowej mówiła także wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska.

Program 800 plus jest już stałym elementem budżetów polskich rodzin, dlatego będzie kontynuowany w kolejnych latach na takich samych zasadach jak obecnie