Rząd majstruje przy ustawie o gruntach. Możesz praktycznie stracić decyzyjność w sprawie swojej ziemi
Rząd przyjął projekt noweli Prawa geologicznego, który ma zapewnić złożom surowców w Polsce szczególną ochronę. Największą nowością jest wprowadzenie definicji "złoża strategicznego”, jednakże niektóre z procedowanych rozwiązań prawnych budzą spore wątpliwości.
Projekt noweli ustawy
We wtorek, 25 kwietnia, rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego oraz niektórych innych ustaw, którego celem jest większa ochrona złóż surowców w Polsce .
Autorzy projektu zaznaczyli, że bezpośrednią przyczyną, dla której go opracowano, jest brak w polskim porządku prawnym przepisów zapewniających należytą ochronę złóż kopalin oraz potrzeba równoległego wdrożenia rozwiązań prawnych umożliwiających Polsce przeprowadzenie zrównoważonej transformacji energetycznej.
„Złoże strategiczne”
Jednym z najważniejszych rozwiązań, jakie reguluje projekt, jest wprowadzenie definicji "złoża strategicznego", które ze względu na swoje znaczenie dla gospodarki lub bezpieczeństwa kraju podlegać będzie szczególnej ochronie prawnej . "Pozwoli to uniknąć wątpliwości interpretacyjnych oraz usankcjonuje szczególne miejsce, jakie zajmą złoża strategiczne w hierarchii krajowych złóż kopalin" - oceniono.
Ograniczenie prawa własności
Na stronie internetowej rt-on.pl przedstawiono Wspólne Stanowisko Stowarzyszenia Samorządów Południowo Zachodniej Wielkopolski „Samorząd dla Zrównoważonego Rozwoju” oraz Fundacji “Rozwój TAK - Odkrywki NIE”, odnoszące się do pewnych rozwiązań prawych, znajdujących się w projekcie ustawy.
Autorzy stanowiska zwracają uwagę na to, że zapisy nowelizacji po raz pierwszy na poziomie ustawowym wywodzą zakaz zabudowy bezpośrednio z ochrony złoża .
„W praktyce oznacza to drastyczne ograniczenie prawa własności nieruchomości osób prywatnych , które stracą możliwość realnego dysponowania swoją własnością. Nie dość, że zdecydowanie obniży to wartość nieruchomości , to jeszcze projekt ustawy w ogóle nie przewiduje żadnej prawnej ścieżki do otrzymania rekompensaty za poniesione straty ” - czytamy w stanowisku.
Pozostałe regulacje również wzbudzają niepokój samorządowców
Autorzy stanowiska zwracają także uwagę na to, że rola samorządów zostanie ograniczona , a proces decyzyjny zawężony do struktur władzy geologicznej. „Projekt zakłada drastyczne ograniczenie władztwa planistycznego samorządu gminnego, poprzez wyeliminowanie możliwości działania organów Gminy i konsultacji społecznych z procesu wyznaczania ochrony złóż”.
„ Skutkiem nowelizacji będzie blokowanie jakiejkolwiek działalności inwestycyjnej na obszarze występowania złoża oraz w bezpośrednim sąsiedztwie. (…) To przykład systemowego odbierania kompetencji społeczeństwu działającemu poprzez struktury samorządowe czy obywatelskie i powrót do centralizacji państwa .